Stiri Acvile

FIBA World Cup 2014 – Naționala Statelor Unite dă de pământ cu Finlanda

Paul Olar

Paul Olar
31.08.2014

Reprezentativa Statelor Unite a debutat în stil de mare echipă la Campionatul Mondial din Spania. Formația antrenată de Mike Krirzyzewski și-a respectat blazonul de favorită și a mărșăluit în fața Finlandei, scor 114-55.

Disputată la Bilbao, ultima confruntare a grupei C a avut parte de un start echilibrat. Mai mult, primele puncte ale încleștării au venit din mâna lui Gerald Lee, pivot ce nu s-a lăsat descurajat de vedetele de peste ocean. Kenneth Faried a dat replica, însă baschetbalistul lui CSU Ploiești a înscris un nou coș.

Din păcate pentru suporterii români ce îl urmăreau pe Lee, acesta a acumulat rapid trei greșeli personale și a fost schimbat de selecționerul Henrik Dettmann. Între timp, Statele Unite își impuneau ritmul. Combinații excelente în spațiul de trei secunde sau coșuri de la mare distanță au făcut șah-mat defensiva nordică, care nu a mai putut ține ritmul.

Astfel, la pauza duelui, tabela indica 60-18. Situația nu s-a schimbat nici în partea a doua, în ciuda prestației izbutite de Petteri Koponen sau Shawn Huff. Mike Krirzyzewski a rulat întreg efectivul de jucători, America bifând, astfel, prima victorie de la FIBA World Cup.

Autor a 18 puncte, o recuperare și o intercepție, Klay Thompson a devenit principala gură de foc a naționalei SUA. Anthony Davis a totalizat 17 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă, pe când Derrick Rose și Rudy Gay au combinat pentru 22 de puncte.

În replică, Petteri Koponen s-a remarcat cu 12 puncte, 4 assist-uri și 3 recuperări. Tot 12 puncte a contabilizat și Shawn Huff, în timp ce Gerald Lee și-a trecut în cont 4 puncte. Componentul campioanei României a avut 2/5 din acțiune și a recuperat o minge de sub panou.

Celelalte rezultate consemnate ieri, în grupa C:

Ucraina vs Republica Dominicană 72-62
Noua Zeelandă vs Turcia 73-76

Astăzi, Statele Unite dau piept cu Turcia, iar Finlanda își măsoară forțele cu Ucraina.

*Foto: fiba.com

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate
Ultimele comentarii