Stiri Acvile

Prima înfrângere pe teren propriu în FIBA Europe Cup pentru U-BT Cluj

Radu Bărăian

Radu Bărăian
19.12.2017

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a ratat startul în faza secundă din grupele FIBA Europe Cup, fiind învinsă în etapa inaugurală din Grupa L de către Donar Groningen, scor final 73-77. Acest eșec este primul pentru trupa lui Silvășan pe teren propriu în această ediție a FIBA Europe Cup, ajungând la un bilanț cumulat de 5 victorii și 2 înfrângeri. 

Meciul a fost unul extrem de dificil pentru campioana en-titre a României încă din start, olandezii având un debut mult mai bun, reușind să se desprindă treptat pe tabela de marcaj. Astfel, oaspeții și-au adjudecat primele 10 minute ale confruntării cu un parțial de 22-19, asta după ce clujenii au reușit să mai reducă din handicap spre finalul actului. Însă, cu toate acestea, degringolada din jocul amfitrionilor abia avea să înceapă odată cu startul sfertului 2. Sakic, Kromah și compania nu se regăseau, Silvășan nu găsea la rândul său soluții, iar olandezii au profitat imediat de incertitudinile celor de la Cluj, reușind un sfert 2 excelent, câștigat în cele din urmă cu parțial clar de 26-11. 

După 20 de minute jucate în Polivalenta din Cluj-Napoca, tabela indica un avantaj neașteptat al olandezilor, 18 puncte, scor 48-30. Având în vedere această situație, U-BT era nevoită să mute repede și să-și revină imediat pentru a mai emite pretenții la victorie. Iar acest lucru s-a întâmplat, de la cabine revenind o altă echipă, care a pus încet, dar, sigur, în special pe mâna lui Watson 17 puncte pe tabelă, în timp ce adversarii au replicat doar prin 5. În cele din urmă, sfertul 3 s-a încheiat cu 20-10 pentru Cluj, iar diferența a scăzut la doar 8 puncte, 50-58, iar ultimele 10 minute se anunțau de infarct. Tot adversarii românilor au intrat mai bine în decisiv, dar alb-negri au revenit și de această dată, iar mai mult de atât, cu un minut și jumătate rămas de jucat au reușit să vină în spatele celor de la Donar Groningen la doar 3 puncte, 68-71. După alte 60 de secunde jucate efectiv, U-BT a reușit să vină la doar un punct în spate, 73-74, printr-o reușită marca Calinicenco. La faza imediat următoare, olandezii au beneficiat de 2 aruncări libere, au înscris una, 73-75, iar campionii României aveau posibilitatea cel puțin să egaleze situația pe tabelă, însă Watson a ratat pe pătrundere, iar în cele din urmă Donar Groningen a mai înscris 2 aruncări libere, reușind astfel victoria, scor final 77-73. 

Punctele Clujului în acest meci au fost marcate de Giordan Watson 22, Zeljko Sakic 17, Lasan Kromah 14, Andrei Calnicenco 9, Ousmane Barro 5, Adomas Drungilas 4 și Nandor Kuti 2.

Pentru echipa pregătită de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic acest meci a fost unul extrem de important, primul din această grupă L, jucat pe teren propriu, în fața unei echipe care putea fi învinsă. Important este ca echipa să treacă cât mai repede peste acest insucces, iar până în data de 9 ianuarie să găsească rețeta perfectă pentru o victorie în Belgia cu Belfius Mons-Hainaut, victorie care ar repara în linii mari eșecul cu Donar Groninge. Până una alta, Belfius Mons-Hainaut joacă miercuri, 20 decembrie, în Cipru cu Keravnos în celălalt joc al etapei 1 din Grupa L. 

*Foto: fiba.basketball

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate
Ultimele comentarii