Steaua câștigă pe terenul lui Dinamo în epilogul etapei a 13-a din LNBM

Derby-ul dintre Dinamo Știința București și CSA Steaua București a închis etapa cu numărul 13 din prima grupă valorică a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Câștig de cauză au avut militarii, care s-au impus cu scorul de 73-70. Partida s-a desfășurat astăazi, 12 ianuarie, în Sala Dinamo și a putut fi urmărită în direct la DigiSport 4.

Derby-ul dintre Dinamo și Steaua a fost arbitrat de Bogdan Podar, Laurențiu Grigoraș și Șerban Rașoga.

Steaua a început meciul cu 4-0. Ouasmane Barro a adus primele puncte cu o aruncare de la linia de libere. Au urmat multe reușite de fiecare partea, dar oaspeții au rămas în față, 14-8, la jumătatea sfertului inaugural. Diferența a crescut la 9 lungimi pentru militari iar Tudor Costescu era nevoit să ceară time-out. Timpul de odihnă le-a prins bine dinamoviștilor, care au redus din deficit până la finalul primelor 10 minute de joc, scor 18-23. Strahinja Jovanovic a deschis sfertul secund cu un coș de 3 puncte. Diaconescu din apropiere a modificat tabela și în dreptul gazdelor. Până la jumătatea sfertului s-a păstrat diferența de două posesii și tot cu Steaua la conducere, scor 30-26. Dinamo a reușit un run de 8-0 prin care a preluat conducerea pentru prima dată în meci. Totuși, la pauză, Steaua era din nou în avantaj, scor 39-37.

Karlo Vragovic a marcat primele puncte în repriza secundă, cu o aruncare de la distanță. Vîrnă a înscris după o intercepție a lui Clanton, în timp ce Badiu avea să aducă primele puncte pentru Dinamo în sfertul trei. Vragovic realiza un three-point-play și Steaua conducea cu scorul de 51-43. Mladen Jeremic răspundea cu un coș de la distanță. În ultimul minut al sfertului trei Mihnea Andrei înscria pe sfârșit de atac iar Karlo Vragovic învingea cronometrul, marca o triplă și scorul era 56-52 pentru Steaua. Jocul a rămas echilibrat în prima parte a actului decisiv iar după 4 minute scorul era egal la 60. Steaua a rămas fără punct marcat mai bine de 4 minute dar Dinamo nu a profitat și cele două echipe au rămas aproape pe tabelă. Steaua a fost prima care s-a desprins și avea 4 lungimi cu un minut și 20 de secunde rămase de joc, scor 69-65. Jeremic a avut șansa de a egala dar a ratat o libere. La celălalt panou, Jovanovic îi ducea pe militari la plus 3 cu 12.4 secunde rămase de joc. Jeremic a fost trimis din nou la linia de libere, de unde nu a mai ratat. I-a venit din nou rândul apoi lui Jovanovic să meargă la libere și nici el nu greșea. Jeremic a forțat o aruncare de trei puncte, fără nicio șansă însă de reușită. Cu 2.2 secunde rămase de joc și posesie pentru Steaua, scorul era de 73-70 pentru oaspeți.

Radu Vîrnă a primit o lovitură dură în sfertul doi al partidei și și-a spart pometele. Jucătorul român a putut reveni pe parchet, după ce a primit îngrijiri medicale. Marcu Badiu a suferit la rândul său o accidentare. Tânărul internațional român s-a lovit la genunchi în sfertul trei și nu a mai putut continua partida.

Karlo Vragovic a fost cel mai bun marcator al Stelei cu 18 puncte plus 5 recuperări și 5 pase decisive. Keith Clanton a reușit un nou double-double 16 puncte, 14 recuperări iar  Strahinja Jovanovic a adăugat 16 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări.

Mladen Jeremic a fost principalul remarcat de la Dinamo cu 21 de puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive.

Steaua s-a calificat în Top 6 după acest rezultat, în timp ce Dinamo își va juca calificarea în ultima etapă, unde va sta la mână rezultatelor.