CSM CSU Oradea a disputat ultimul joc amical înaintea SuperCupei României. Campioana a trecut de Partizan Belgrad, cu 78-76.
Partida a avut loc sâmbătă seara, iar sârbii și-au arătat potențialul încă din debutul meciului. Cu alte cuvinte, Partizan a izbutit, în nici șase minute, nu mai puțin de 18 puncte. La finalul sfertului întâi, tabela indica 26-20.
Americanii Sean Barnette și Martin Zeno au ținut însă CSM-ul în joc, care a pus probleme echipei din Belgrad prin combinații reușite. S-a mers cap la cap până în finalul disputei, când a ieșit la rampă Muhamed Pasalic. Fundașul bosniac sosit de la U-BT a alimentat ofensiva trupei sale prin coșuri de la mare distanță și a pus chiar capăt întâlnirii, grație unui buzzer-beater de senzație.
Potrivit csmoradea.ro, Martin Zeno a avut 19 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive, Sean Barnette a adăugat 19 puncte, 7 recuperări, iar Titus Nicoară a încheiat cu 10 puncte pentru CSM CSU Oradea.
În replică, Vanja Marinkovic a reușit 15 puncte, iar Branislav Ratkovica a reușit 12 puncte și 5 pase decisive pentru Partizan.
*Foto: Roby Boros/CSM CSU Oradea
3 comentarii la aceasta stire:
Bravo Oradea
cu 8 ani în urmă (10.09.2016) RaspundeInceputul a fost cam slabut si am cam alergat dupa egalare, dar cu un zeno si barnette in forma nu avem cum pierde. In partea a doua pot sa zic ca am fost peste partizan. Comagic a avut o prestatie f buna, in doar cateva minute de joc reusind sa inscrie 6 puncte si mentinand oradea in avantaj, pot sa zic aproape decisiv. Shooter nu avem din pacate, un Rade ne lipseste enorm, as putea zice ca pasalic e departe de markovic...chiar daca a castigat meciul cu 3 puncte in ultima sec. In prima jumatate de joc nu am inscris de la distanta, mi se pare alarmant. Ma rog, probabil se va rezolva problema odata cu revenirea lui Mandache, care am vazut ca face antrenamente cot la cot cu echipa. Per total un joc bun, iar amprenta de joc colectiv , punand in valoare duetul zeno-barnette, isi face simtit efectul.
Oradea
cu 8 ani în urmă (10.09.2016) RaspundeDe departe cea mai buna echipa din campionatul nostru. Cred ca daca Steaua, Muresul, sunt de batut, impotriva Clujului, dar mai ales a Oradei, trebuie sa fii perfect pentru a spera la ceva.
csm
cu 8 ani în urmă (12.09.2016) RaspundeUn meci bun facut de echipa noastra. M-a bucurat in primul rand ca am reusit sa marcam 78 puncte in conditiie in care am avut doar 3 cosuri de 3p reusite, toate in ultimul sfert. Deci echipa a reusit foarte multe cosuri din interior (la libere am avut procentaj slab si oricum putine vizite acolo - maxim 10-12 aruncari). Pe de alta parte a functinat si apararea destul de bine pt ca nr mare de puncte al lui Partizan s-a datorat cosurilor de 3p, multe reusite cu blocaj sau de la mare distanta (au avut cel putin 12 aruncari de 3p reusite).
O alta veste buna e concretizarea parteneriatului cu Riffeisen Bank. Anuntata pe surse mai demult eu am fost sceptic pt ca era deja terminata campania de achizitii. E bine oricum pt ca acum stabilitatea financiara a sectiei de baschet e foarte buna. CSM-ul are nu mai putin de 20 de sponsori mai mari sau mai mici si in plus sustinerea Primariei Oradea si a Clubului Sportiv al Universitatii Oradea. Ma bucura si numarul record de abonamente achizitionate deja de suporteri, dovada ca in Oradea baschetul si-a castigat locul in inima acestora.
Haio CSM!
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!