România debutează astăzi în faza jocurilor pentru locurile 9 - 16 ale Campiontului European de Juniori sub 16 ani masculin Divizia B.
Selecționata noastră, ocupantă a locului 4 în Grupa C preliminară, a fost repartizată în Grupa H, alături de naționalele Elveției, Olandei și Georgiei. Elveția și Olanda vin din Grupa D preliminară, unde au ocupat locurile 3, respectiv 4, iar Georgia a făcut parte din grupa noastră, unde s-a clasat pe poziția a treia.
În cadrul fazei a doua, rezultatul dintre România și Georgia, 55 - 51 pentru georgieni, va rămâne valabil și va conta la întocmirea clasamentului grupei. Astfel, România va juca doar cu Elveția și Olanda.
Prima partidă este programată astăzi, de la ora 20:30, în Arena de Baschet, în compania Elveției.
Elveția, repartizată ințial într-o grupă de 6 echipe, a avut în faza preliminară un bilanț de 3 victorii și 2 înfrângeri. Ea a învins Austria și Olanda și a pierdut cu Ungaria, Portugalia și Norvegia.
Elvețienii au medii de 55.4 puncte pe meci și 42.4 recuperări și procentaje de 38% la aruncările de 2 puncte și 21.6% la cele de la mare distanță. Din acest punct de vedere, România este superioară adversarului la capitolele puncte (57.3) și recuperări (45.8) pe meci, iar procentajele avem un mic avantaj la cele de două puncte (40.8%), dar un minus la cele de dincolo de semicerc (14.1%).
Luka Mandic, extremă de forță, 1,97m, este cel mai bun marcator al elvețienilor. El a reușit 11.2 puncte pe meci, lângă ele adunând și 5.6 recuperări. El va fi susținut de Anthony Polite, un jucător născut în 1997 și listat de FIBA Europe drept shooting guard, 1.91m, care are medii 9.2 puncte și 14.6 recuperări pe meci.
Liderii echipei noastre sunt Marius Ciotlaus, cu 14.8 puncte pe meci și 6.3 recuperări, Robert Tănăsie (foto), cu 11.5 puncte și 4 recuperări și Emanuel Cate, cu 5.8 puncte și 10.5 recuperări.
În celălat meci al Grupei H, Georgia va întâlni Olanda, de la ora 16:00, tot la Arena de Baschet.
Foto: fibaeurope.com
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!