Ediția 2014 a Ligii Naționale de Mini Baschet și Baby Baschet va avea loc la Craiova în perioada 22 iunie-12 iulie, iar la această competiție vor participa peste 3500 de sportivi. Până în prezent la Craiova și-au anunțat prezența 244 de echipe.
Evenimentul a fost promovat în această după-amiază la Primăria Craiova, de către Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, și Horia Păun, președintele FRB.
Președintele Federației Române de Baschet, Horia Păun, a declarat: „Am ales Craiova dintre Mangalia, Brăila și Cluj Napoca, după ce trei ani consecutiv s-a organizat la Braşov şi Tg.Mureş. Este un oraș istoric, un oraș cu mare deschidere spre sport, cu echipe de baschet masculin și feminin în primele ligi. Vrem să atragem, în special, cât mai mulți copii spre baschet. Sper ca de aici mulți să facă pasul spre baschetul profesionist”.
La rândul său, Lia Olguța Vasilescu a spus pentru că la acest eveniment nu va fi cheltuit niciun ban din bugetul municipalității.
Jocurile vor se vor desfășura în locații diferite din oraș: terenurile de sport din incinta celor mai mari Colegii Naționale din Craiova, „Carol I”, „Elena Cuza” și „Frații Buzești”, dar și pe baza sportivă Voința. De asemenea, în Piața „Mihai Viteazu” vor fi amplasate panouri mobile. Vor fi amplasate zece panouri profesioniste, valoarea unuia fiind de circa 1.000 de euro.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!