Stiri Juniori U15 Masculin

CSS Sighetu Marmației, campioană națională la categoria U13 masculin

Radu Bărăian

Radu Bărăian
31.05.2015

Formația CSS Sighetu Marmației a trecut de U-Mobitelco Cluj-Napoca în ultimul act al Turneului Final de la București, scor final 76-71, devenind astfel campioană națională la categoria U13M. Gruparea din județul Maramureș a fost din nou purtată spre victorie sportivul Ciprian Albu, care a bifat și în ultimul meci din Sala „Mihai Viteazu” un double-double. 

Prima parte a întâlnirii a fost una extrem de interesantă, spectaculoasă, cu foarte multe puncte marcate, Sighetul reușind să câștige sfertul inaugural cu 29-27. Apoi, în actul secund, ceva s-a rupt în jocul maramureșenilor, lucru speculat imediat de clujeni, care s-au impus pe parcursul sfertului cu un parțial de 22-9. La pauza meciului, tabela din arena bucureșteană arăta 49-38 pentru U-Mobitelco. 

Odată cu revenirea de la vestiare, a venit rândul celor de sub Feleac să aibă o cădere în joc, aceștia cedând sfertul 3 cu 12-19. Astfel, înaintea secvenței decisive, ecartul alb-negrilor s-a redus la doar 4 puncte, scor 61-57. Cu Ciprian Albu din nou în zi de grație, Sighetu Marmației a restabilit egalitatea la jumătatea sfertului 4, scor 63-63, iar de la 67-67, maramureșenii au preluat inițiativa în totalitate, reușind astfel ca până la final să pună între ei și adversarii din Cluj 5 puncte, câștigând partida cu 76-71.

Ciprian Albu a fost fără doar și poate cel mai bun om al Sighetului pe tot parcursul Turneului Final, strălucind în finala în care a marcat 53 de puncte din totalul de 76 al echipei. De asemenea, tânărul baschetbalist a contribuit și cu 18 recuperări, pentru un indice la eficiență de 48 de unități. De cealaltă parte, Clujul a prestat un joc colectiv, în care au marcat 11 din cei 12 jucători trecuți pe foaia de joc, remarcatul fiind Tudor Todea cu 23 de puncte și 7 recuperări.

Vă prezentăm rezultatele complete ale ultimei zile de la București, respectiv clasamentul final al Turneului Final U13 masculin:

Locurile 7-8

LPS CSS Bihorul Oradea vs. CSS Târgoviște 49-55

Locurile 5-6

CSU Sibiu vs. BC Laguna București 53-78

Finala mică

ACS Dan Dacian București vs. ACS 4Sports Agronomia București 50-58

Finala mare

U-Mobitelco Cluj-Napoca vs. CSS Sighetu Marmației 71-76

1. CSS Sighetu Marmației
2. U-Mobitelco Cluj-Napoca
3. ACS 4Sports Agronomia București
4. ACS Dan Dacian București
5. BC Laguna București
6. CSU Sibiu
7. CSS Târgoviște
8. LPS CSS Bihorul Oradea
2 comentarii la aceasta stire:
  • CS Politehnica Iași un moldovean :

    sfertul 2
    Conform regulamentului in campionatele u13 si u14 echipele sunt diferite in sfertul 1 si 2 pt a da posibilitatea tuturor jucatorilor de pe banca sa joace. In sfertul 2 Albu nu a jucat, asta este explicatia rezultatului

    cu 10 ani în urmă (31.05.2015)
    • Sepsi SIC Sf. Gheorghe danms:

      Detalii ...
      ...despre acest jucător-speranță al baschetului românesc, cine ne poate da ???

      cu 10 ani în urmă (02.06.2015)
    Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate
Ultimele comentarii