Stiri Juniori U17 Feminin

România încheie cu o victorie categorică europeanul U18, divizia B

Andreea Vlase

04.08.2019

România a obținut un succes clar la ultimul meci de la Campionatul European U18 masculin, divizia B. Meciul dintre Slovacia și România s-a încheiat cu scorul de 57-91, pe sferturi: 9-19, 12-15, 18-22, 18-35. Tricolorii termină astfel pe locul 21 turneul organizat la Oradea.

Slovacia i-a avut în primul 5 pe Samuel Lenjik, Patrik Lukac, Matus Skuben, Jacob OConnell și Rastislav Sipkovsky. Hristu Șapera i-a trimis în formula de start pe Mihai Cârcoană, George Cotoară, Luca Domocoș, Toma Lungoci și Anton Rotaru.

OConnell a dus scorul la 4-0, iar Rotaru a scuturat plasa de la distanță, pentru primul coș al tricolorilor în minutul 4. Cârcoană a marcat și el de după semicerc, ducând România pentru prima dată la conducere. Sipkovsky a răspuns cu o triplă pentru 7-6 la intrarea în a doua jumătate a sfertului. Au urmat mai mult de trei minute și jumătate fără coș pentru slovaci. Cârcoană și Brie i-au readus pe români la conducere, iar triplele lui Cotoară, Vasile și Todea au mărit ecartul la zece puncte. La prima pauză scorul a fost 9-19.

Diferența s-a menținut în jur de 12 puncte în mare parte din sfertul secund, iar la jumătatea partidei tabela arăta 21-34. Tricolorii s-au distanțat la 25 de puncte în minutul 27, scor 27-52. Au urmat mai mult de trei minute în care aceștia nu au găsit drumul spre coș și slovacii s-au apropiat grație unui run de 12 puncte.  Vișan Hara și Brie au oprit seceta din atacul României și la ultima pauză scorul era 39-56. Diferența a continuat să crească până la 34 de puncte în penultimul minut. Același ecart a fost și la finalul partidei, când tabela arăta 57-91.

Tricolorii au terminat partida cu 29 de puncte după greșeli adverse, față de 11. România a înscris 44 de puncte din căciulă față de 26, având și 37 de puncte marcate de jucătorii veniți de pe bancă, față de 16. Reprezentativa noastră a înscris 37 de coșuri din acțiune din 72 de încercări (51,4%) față de 21/62 (33,9%). Tricolorii au avut 27 de reușite din semicerc, 10 de la distanță și 7 libere transformate, față de 16/5/10.

Mihai Cârcoană a fost coșgheterul partidei cu 24 de puncte (3x3, plus 6 recuperări), iar George Cotoară a încheiat în double-double cu 14 puncte și 10 recuperări. Pentru România au mai înscris: Vasile 13 puncte (2x3, 5 recuperări, 4 assist-uri), Rotaru 12 puncte (2x3, 4 assist-uri), Bodea 8 puncte, Todea 6 puncte (2x3), Brie 4 puncte, Vișan Hara 4, Axinte 2, Domocoș 2 și Lungoci 2 puncte (6 recuperări, 5 assist-uri). Skuben a înscris 11 puncte pentru slovaci, iar Lukac 10.

România încheie pe locul 21 Campionatul European, divizia B, pe care l-a găzduit la Oradea, după 6 înfrângeri și 2 victorii. În această seară se încheie turneul care s-a desfășurat în trei săli. Arena Antonio Alexe găzduiește finala mică între Cehia și Macedonia de Nord de la ora 18:30, iar de la 20:45 este programată finala dintre Polonia și Israel.

*foto: Alina Cojocaru / facebook Federatia Romana de Baschet