Pase decisive 3
Recuperari 14
Eficienta 42
Stiri Juniori U17 Feminin

România pierde cu Danemarca și va juca pentru locurile 21-24 la europeanul U18, divizia B

Andreea Vlase

02.08.2019

Naționala masculină U18 a României a suferit a 6-a înfrângere la Campionatul European, divizia B, de la Oradea. Danemarca s-a impus cu 66-62,  pe sferturi 15-19, 14-15, 20-12, 17-16. Tricolorii au condus cu 9 puncte în prima repriză, dar danezii s-au distanțat la 12 în prima parte a sfertului patru. România s-a apropiat la un punct cu câteva secunde rămase din joc, dar nu a fost suficient și va juca pentru locurile 21-24.

Danemarca a fost pe locul 5 în grupa B, cu un bilanț de o victorie (64-55 cu Slovacia) și 4 înfrângeri (67-91 cu Ucraina, 40-85 cu Georgia, 60-81 cu Irlanda și 73-80 cu Macedonia de Nord). Reamintim că România a încheiat grupa A pe ultima poziție, cu 5 înfrângeri (51-81 cu Estonia, 52-66 cu Polonia, 51-61 cu Elveția, 66-84 cu Bulgaria și 55-67 cu Belgia).

Danezii au opt jucători născuți în 2001 în lot, față de trei la tricolori. Danemarca a început meciul pentru locurile 17-24 în formula Bakary Dibba, Andreas Mortensen, Louis Stormark, Mads Andersen și Holger Rasmussen. România i-a avut în 5-ul de start pe George Cotoară, Luca Domocoș, Toma Lungoci, Mihai Cârcoană și Anton Rotaru.

Începutul partidei a fost echilibrat, cu danezii conducând de trei ori cu două puncte și românii egalând. Cârcoană a reușit prima triplă a partidei și i-a dus pe tricolori la conducere. Rotaru și Cotoară au mărit ecartul la 6-13. Danemarca s-a apropiat la cinci puncte, iar Axinte și Vasile au pus pe tabelă cea mai mare diferență în favoarea României, 10-19 în penultimul minut al sfertului. Stormark și Fischer și-au apropiat echipa și la prima pauză scorul era 15-19.

Danezii au început sfertul secund cu șase puncte la rând și au dus scorul la 21-19. Rotaru i-a dus de două ori pe elevii lui Hristu Șapera la conducere cu reușite din spatele semicercului, după care tricolorii s-au distanțat la cinci puncte, 23-28 la intrarea în a doua jumătate a sfertului. Diferența s-a menținut până la finalul perioadei de joc. La pauza mare tabela arăta 29-34.

Repriza secundă a început cu un parțial de 8-2 pentru danezi, care au trecut în față cu 37-36. Tricolorii au revenit la conducere după liberele lui Cârcoană și tripla lui Rotaru, 40-42. Cele două echipe au alternat la conducere, iar la ultima pauză scorul a fost 49-46.

Danemarca s-a distanțat la opt puncte în debutul sfertului patru, în care România a avut nevoie de mai mult de două minute pentru primul coș, înscris de Brie. Au urmat alte două minute și jumătate fără coș pentru reprezentativa noastră. Danezii au profitat și s-au distanțat la ecartul maxim, de 12 puncte, 60-48 în minutul 35. Au fost multe libere în următoarele minute. Tripla lui Rotaru și reușita lui Cotoară din apropierea panoului au strâns ecartul la un punct cu 11 secunde rămase din joc. Rasmussen a transformat prima liberă, Fischer a marcat după o recuperare ofensivă, ultima tentativă a României nu și-a găsit ținta și scorul final a fost 66-62.

Danemarca a făcut diferența cu 40 de puncte din căciulă, față de 24, iar rezervele au contribuit cu 40 de puncte la victorie, față de 16. Învingătorii au încheiat partida cu 25 de reușite din acțiune din 61 de încercări (41%), iar România a avut 21/63 la șuturile din acțiune (33,33%). Danezii au avut 22 de reușite din semicerc (57,9%) față de 16 (42%). Tricolorii au marcat mai mult de la distanță, 5 triple (20%) față de 3 (13%) și de la linia de fault, cu 15 libere transformate (75%) față de 13 (76,5%). 37-44 a fost scorul la recuperări.

Anton Rotaru a fost cel mai bun marcator al României cu 16 puncte, iar George Cotoară a încheiat în double-double cu 11 puncte și 13 recuperări. Pentru tricolori au mai înscris: Lungoci 10 puncte, Cârcoană 9, Vișan Hara 4, Todea 4, Axinte 4, Vasile 2 și Brie 2 puncte (7 recuperări). David Fischer a fost coșgheterul partidei cu 22 de puncte. De la Danemarca au mai fost în double-digits Stormark (13 puncte, 5 recuperări) și Rasmussen (12 puncte).

România va continua în duelurile pentru locurile 21-24, iar danezii vor juca pentru locurile 17-20. Tricolorii joacă sâmbătă, de la ora 16:15, cu învinsa dintre Norvegia și Kosovo, la Sala Universității.

*foto: Alina Cojocaru