Stiri Juniori U17 Feminin

România U18 obține prima victorie la europeanul de la Oradea în penultima zi

Andreea Vlase

03.08.2019

Naționala masculină U18 a României a obținut prima victorie la Campionatul European, divizia B, în penultima zi a competiției de la Oradea. Tricolorii au trecut cu 79-61 de Kosovo, pe sferturi: 19-13, 23-15, 13-14, 24-19. Elevii lui Hristu Șapera s-au distanțat în finalul sfertului unu și au avut un avantaj confortabil pe final. România va juca diminică pentru locul 21 cu Slovacia.

Ambele echipe au avut înfrângeri pe linie în faza grupelor, câte 5, fiind pe ultimul loc în grupa A, respectiv grupa D. În primul tur pentru locurile 17-24 tricolorii au cedat cu 62-66 cu Danemarca, iar Kosovo a pierdut cu Norvegia, cu 72-87.

România a început meciul cu George Cotoară, Luca Vasile, Luca Domocoș, Toma Lungoci și Anton Rotaru. Kosovo i-a avut în primul 5 pe Enis Morina, Don Polloshka, Bardh Rexha, Erhan Sholla și Endrit Berisha.

Lungoci a deschis scorul spre finalul minutului doi, iar Rexha a egalat la 2. Cele două formații au trecut pe rând la conducere în următoarele minute, dar fără să se distanțeze la mai mult de o posesie. Tricolorii au profitat de trei minute în care adversarii nu au înscris, iar Vescan și Brie au dus run-ul la 10 puncte, pentru 19-11. Scorul la prima pauză a fost 19-13.

Lungoci a scuturat plasa de la distanță în debutul sfertului secund pentru 22-13, iar Cârcoană a dus pentru prima dată diferența la peste zece lungimi, 26-15 în minutul 12. România s-a dus la +17 pe parcursul sfertului doi. La jumătatea partidei tabela arăta 42-28.

Repriza a doua a început cu două minute în care nu s-a înscris. Oaspeții au marcat primii, prin Rexhepi, dar Vasile a răspuns cu o reușită din spatele semicercului. Ecartul s-a menținut între 17 și 12 puncte în această perioadă de joc, iar la ultima pauză scorul era 55-42.

Diferența s-a menținut în jur de 15 puncte până la jumătatea sfertului patru. Triplele lui Cotoară și Rotaru au pus cea mai mare diferență pe tabelă, 21 de puncte la 69-48 când mai erau trei minute și jumătate. Rotaru a mai dus o dată ecartul la 21 de puncte cu jumătate de minut până la final, cu o nouă reușită de la distanță. Thaci a marcat ultimul coș al partidei, din spatele semicercului, și scorul final a fost 79-61. România obține astfel prima victorie la turneul pe care îl găzduiește.

Tricolorii au făcut diferența cu 48 de reușite din căciulă față de 36, având și 6-0 la capace. 43 de puncte au marcat jucătorii veniți de pe banca României, cu 10 mai mult ca rezervele adverse. Elevii lui Hristu Șapera au găsit ținta cu jumătate din aruncările din acțiune (34 din 68), față de 25/74 (33,8%). România a stat mult mai bine la triple, 10 reușite din 30 (33,3%) față de 4/25 (16%) și a avut un procentaj bun de la semidistanță 63,16% (24/38) față de 42,86% (21/49). În schimb, tricolorii au avut un procentaj modest de la linia de fault, 14,3%, cu o singură liberă transformată din 7. Kosovo a stat mult mai bine la acest capitol, cu 7 libere transformate din 8.

Mihnea Brie a fost coșgheterul partidei cu 23 de puncte, plus 5 recuperări. Pentru România au mai înscris: Rotaru 14 puncte (4x3), Cârcoană 9 puncte, Todea 9, Cotoară 7 puncte (9 recuperări), Vasile 7 puncte (7 recuperări), Lungoci 7 puncte (5 recuperări), Vescan 2 puncte (6 recuperări) și Domocoș 1 punct. Pentru Kosovo au marcat zece jucători, dar nici unul nu a ajuns în double-digits. Veliu, Thaci și Berisha au înscris câte 9 puncte.

România va juca pentru locul 21 cu Slovacia în ultima zi a turneului. Meciul va avea loc la Sala Universității, de la ora 14:00. Arena Antonio Alexe va găzdui finalele competiției duminică seara. De la ora 18:30 va a vea loc finala mică, între învinsele din semifinalele Polonia-Cehia și Macedonia-Israel. Finala este programată de la ora 20:45.

*foto: Alina Cojocaru