Stiri Juniori U18 Masculin

Fanii Sibiului solicită o anchetă din partea FRB după duelurile din semifinala LNBM de la Oradea

totalbaschet.ro

totalbaschet.ro
01.06.2018

sibiu oradea scandal fani

CSM CSU Oradea a trecut de CSU Sibiu în 4 meciuri în semifinalele Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Chiar dacă seria a trecut, rivalitatea dintre cele două cluburi continuă şi în afara sălii de baschet. Asta duă ce Asociația “Al 6-lea jucător” a solicitat o anchetă din partea Federației Române de Baschet, în urma meciurilor disputate de echipa BC CSU Sibiu, la Oradea.

Organizaţia a emis un comunicat de presă în care explică toate nemulţumirile pe care le au la adresa gazdelor de la partidele din semifinalele Ligii Naţionale de Baschet Masculin, disputate la Arena Antonio Alexe din Oradea.

Iată comunicatul de presă:

“Asociația “Al 6-lea jucător”, în calitate de reprezentant al suporterilor BC CSU Sibiu, consideră tratamentul la care au fost supuși susținătorii sibieni prezenți la meciurile din deplasare drept abuziv și incitator. FRB trebuie să ia măsuri, astfel încât incidentele de acest fel să nu se mai repete, indiferent de meci sau sala în care se joacă.

Concret, cei aproximativ 100 de suporteri sibieni care au susținut echipa BC CSU Sibiu în Arena Antonio Alexe din Oradea, la meciurile din 25 și 27 mai, reclamă următoarele abuzuri:

1.      Discriminarea în raport cu suporterii echipei gazdă. Galeriei sibiene i-a fost interzis accesul în sală cu orice fel de materiale specifice – a fost obligată să abandoneze la intrare bannerele, tobele și steagurile în culorile BC CSU Sibiu, în condițiile în care acestea sunt permise de regulamentul FRB iar susținătorii orădeni au fost acceptaţi inclusiv cu suport sonor, boxe și vuvuzele, interzise de RGOCB al FRB, art 23.44, alin. a

2.      Controlul excesiv din partea firmei de pază angajate să asigure ordinea la cele două meciuri. Suporterii sibieni au fost supuși unor controale corporale riguroase și intimidante, deși nu au refuzat și nu au opus rezistență în prealabil. De asemenea, nu au fost găsite obiecte interzise asupra suporterilor sibieni, ceea ce denotă reaua intenție din partea organizatorilor vizavi de galeria BC CSU Sibiu.

3.      Legitimarea și scoaterea abuzivă din sală a unor suporteri sibieni. Șase persoane care au făcut deplasarea de la Sibiu au fost legitimate de către Jandarmerie și scoase din sală, atât înainte de începerea partidei, cât și în timpul meciurilor. Reprezentanții autorităților nu au motivat gestul lor decât prin faptul că aceste persoane ar fi “suspecte”.

4.      Indulgența cu care firma de pază și Jandarmeria au îngăduit mesajele reprobabile, incitatoare, ale galeriei adverse. Printre mesajele afișate s-au numărat "Mizeria trece... / Neuronii nu se mai divid", "Nu mai bine mergeați la fotbal?" și "Viața la sat trăită pe viu / Niște ciobani... așa-i la Sibiu" (foto în atașament). Permisivitatea cu acest gen de mesaje, care, considerăm noi, nu au ce să caute într-o sală de baschet, denotă un tratament inegal față de cele două galerii prezente la meci.

Asociația Al 6-lea Jucător înțelege pe deplin regulile pe care suporterii trebuie să le respecte într-o sală de baschet și face eforturi permanente pentru conștientizarea membrilor săi vizavi de aceste prevederi. Comportamentele îndoielnice din partea unora suporteri sibieni prezenți la meci nu au vreo scuză, în ciuda numeroaselor provocări din partea conducerii clubului orădean, a unora dintre suporterii orădeni sau a celor care asigurau ordinea în incinta sălii. Aceste comportamente nu au ce căuta într-o sală de sport, vom continua să milităm pentru eliminarea lor şi nici nu reprezintă conduita asumată, cu un efort colectiv de peste 12 ani, a susținătorilor BC CSU Sibiu.

În acest context, solicităm Federației Române de Baschet demararea unei anchete și publicarea unui raport în legătură cu faptele consemnate, cât și luarea măsurilor care se impun atât împotriva clubului orădean cât şi a crainicului care, în repetate rânduri, a incitat publicul încălcând articolul 19.38, alineatele c şi f din RGOCB al FRB

De asemenea, asigurăm fanii sibieni de sprijinul nostru şi pe cei orădeni îi invităm la fair-play deoarece considerăm că aceste fapte reprobabile nu caracterizează publicul orădean.

Asociația “Al 6-lea jucător”

Comunicatul de presă poate fi accesat aici 

CITEŞTE ŞI: Clubul CSU Sibiu, amendat din cauza scandărilor tribunei

CITEŞTE ŞI: Cristian Achim: „Am fost scuipat de unul dintre acești golani”

*foto: csufans.ro

15 comentarii la aceasta stire:
  • BC CSU Sibiu @lexCSU :

    Banner !
    Un mesaj dea dreptul mizerabil, la adresa unei comunitati intregi, a unui oras, unul poate dintre cele care mai reprezentative ale acestei tari. Chiar daca de-a lungul timpului, in anumite circumstante, au existai momente mai tensionate, nu a fost jignit niciodata un oras intreg ( nici de catre suporterii nostrii nici de catre alti suporteri).
    Raman astfel, dupa aceasta serie, cu o mare dezamagire, provocata atat de rezultatul primului meci de acasa, cat si de comportamentul unor personaje din conducerea echipei oradene, a unora dintre fanii oradeni, dar si unora dintre ai nostrii.

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018)
    • CSM CSU Oradea adrian.or:

      Adrian.or
      Cu exceptia meciului 3 de la Oradea cand suporterii vostrii au injurat un oras intreg.

      cu 7 ani în urmă (01.06.2018)
    Raspunde
  • CSM CSU Oradea adrian.or :

    Adrian.or
    :)))))))))))

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018) Raspunde
  • BC CSU Sibiu gyke :

    Mda
    Here it goes again...

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018) Raspunde
  • titi.burghiu :

    csf
    Cu aceasta frustrare cauzata de scandarile impotriva lui Sere si Mandache, Oradea a dovedit inca o data ca are un public limitat si fraged in lumea baschetului.

    Aparut de vreo 4-5 ani, e normal sa apara frustrari de genul asta. Sa speram ca in vreo 10 ani sa se mai coaca si ei la minte.

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018) Raspunde
  • CSM CSU Oradea DonDiablo :

    DonDiablo
    Cum rămâne cu sibienii și berile alea multe băute în fața sălii înainte de meciul 4 și semnele făcute de uni suporteri a lor tot meciul?Apropo Mandache și Sere îs în finală,sibiu pe unde e?

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018) Raspunde
  • bulcul :

    Organizare
    Argumentul suprem al sibienilor era ca toata lumea injura, doar ca ei o fac organizat, disciplimat, chiar educat. Acum s-a vazut organizare si din partea oradenilor, si uite ca nu le mai plac injuraturile prea organizate.

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018) Raspunde
  • CSM CSU Oradea antiadrian.or :

    Culmea ipocriziei
    La voi acasa ne faceti mizerie presedintele si capitanul echipei. Apoi veniti la meciul 3 si ii faceti mizerie iarasi. Dar faceti mizerie si orasul. Unul dintre voi ne scuipa antrenorul.

    La meciul 4 apar niste bannere mai mult sau mai putin "reusite" ca raspuns la cele de mai sus.

    La meciurile 3 si 4 Sere nu va lasa cu fanfara in sala dupa ce il faceti mizerie la voi acasa.

    Apoi vi se pare de neacceptat ce se intampla la Oradea. Cata ipocrizie...si apropo injuraturi in adevaratul sens al cuvantului am auzit la cealalta semifinala. Nu e alta da am vazut cativa clujeni oripilati de cuvantul "ciobani".

    Hai CSM Oradea

    cu 7 ani în urmă (01.06.2018)
    • BC CSU Sibiu JCN:

      sere
      chiar e o mizerie,

      cu 7 ani în urmă (02.06.2018)
    • bulcul:

      Mandache
      Chiar e?

      Ne-am "injurat" reciproc, numai ca voi ati injurat primii, si apoi noi am injurat mai tare. Niciunul nu iese sfant din asta. Ce pot sa recunosc e ca am fost grosolani per total, in duelul asta, dar asta se datoreaza doar motivatiei de a va bate la jocul vostru - grosolan si organizat.

      cu 7 ani în urmă (02.06.2018)
    • BC CSU Sibiu JCN:

      Mandache
      nu e.

      cu 7 ani în urmă (02.06.2018)
    Raspunde
  • CSM CSU Oradea 3punkte :

    Nu asa am vazut
    in sala la meciul 3 ca membrii (persoanele in tricouri negre) galeriei galbene au inteles sau ca erau constienti cum trebuie sa se comporte la un meci de baschet. Asociatia Al 6-lea Jucator sa-i intrebe pe acele personaje venite din codru, care dintre ei (in tricou negru erau) a impartit saliva din gura fara obraz?
    In pauza mare tot ei au impartit niste semne obscene din motivul ca s-au plictisit. Unii dintre "oaspeti" erau pregatiti de a impartii niste pumni...
    Dupa meciul 3 la ce v-ati asteptat dragi sibieni?
    Asociatia Al 6-lea Jucator mai bine nu organiza deplasarea la Oradea la meciul 4.

    cu 7 ani în urmă (02.06.2018) Raspunde
  • Sepsi SIC Sf. Gheorghe trancer :

    ...
    Amenda pt clubul din Oradea pt derapajele din tribuna și în egala măsură ale lui Sere cu interdicțiile stupide și discriminatorii aplicate galeriei adverse. Și amenda și Clujului, corect, pt ceea ce au strigat fotbaliștii, prietenii lui Cristescu. Doar așa s-a întâmplat și în cazul Sibiului, atunci așa ar fi corect și în cele doua cazuri ... s-o văd eu și pe asta. Oricum buna inițiativa Asociației din Sibiu, cu mențiunea ca ar fi bine, dacă poate, sa facă și putina ordine în propria curte.

    cu 7 ani în urmă (02.06.2018) Raspunde
  • CSM CSU Oradea mailman :

    papusile Muppets fara trompeta
    Pentru o informare corecta a comentatorilor de pe acest forum precizam ca "fanii sibieni" prezenti la Oradea in jocurile 3 si 4 sunt niste "figuri mari", aproape personaje de-a dreptul! In privinta numarului celor veniti cu un autocar, banuim ca nu au stat doi pe un scaun timp de 5-6 ore atata cat dureaza drumul placut Sibiu-Oradea asa ca trebuie sa fi fost vreo 40, iar in privinta "prezezentei" in Sala au fost simpatici si au semanat cu personajele din "Familia Simpson" atat la aspect cat si la limbaj. In concluzie nu sunt sibienii mai rai decat oradenii, clujenii sau targumuresenii, iar uscaturi sunt peste tot chiar si la spectacolele de la Filarmonica mai gasesti cate un necioplit! Problema din spatele nemultumirii suporterilor este aceea ca au fost eliminati si nu se pot impaca cu gandul, dar nici FRB nu mai poate face "minuni" pentru Sibiu la masa verde...

    cu 7 ani în urmă (03.06.2018) Raspunde
  • BC CSU Sibiu JCN :

    Problema e
    ca prostia nu se vindeca si in cazul tau asta e destul de grav :)

    cu 7 ani în urmă (05.06.2018) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate
Ultimele comentarii