CRONICĂ. CSU Atlassib Sibiu - BCM U Piteşti 82-71

03.04.2011

Etapa a 30-a - Divizia A Masculin
   82 - 71
CSU Sibiu STATISTICA MECIULUI BCM U Pitești

CSU Sibiu a reuşit să învingă acasă pe BCM U Piteşti, cu scorul de 82-71 (21-11,22-25,12-25,27-10). Ambele echipe şi-au asigurat un loc în play-off-ul Campionatului Naţional de Baschet Masculin. CSU Sibiu va întâlni ocupanta locului 2, „U” Mobitelco Cluj Napoca, pe când BCM U Piteşti campioana en-titre, CSU Ploieşti.

Primul coş a venit din partea piteştenilor prin Ivan Stefanovic, tabela indicând scorul de 0-3. Sibienii încearcă să marcheze, însă fără succes, Calotă şi Herdon ratând consecutiv. După aproximativ 2 minute de ratări din partea ambelor echipe, Octavian Popa Calotă înscrie primele puncte și pentru Sibiu, 2-3, fiind urmat de Milos Markovic cu o reuşită din spatele semicercului, 5-3. În primul sfert, sibienii au continuat să-şi menţină avantajul pe tabelă, piteştenii aproprindu-se timid de adversari.

Sfertul doi începe bine pentru sibieni, reuşita lui Stefan Atanackovic ducând scorul la 24-11. Pentru piteşteni situaţia nu a fost prea roză, aceştia reuşind să înscrie doar după aproximativ 3 minute, prin Chad Eichelberger, 33-13. Cu 5 minute înainte de finalul primei reprize Şenai Isleam comite fault şi îl trimite pe Justin Herdon la linia de aruncări libere. Bojan Grubisic încearcă să reducă din diferenţă printr-o reuşită de 2 puncte, 34-20, însă replica vine din partea lui Cristian Crăciun, 36-20. Sfertul secund se termină prin reuşita aceluiaşi Bojan Grubisic, iar tabela indică scorul de 43-36 la finalul primei reprize.

Piteştenii se întorc de la vestiare mult mai motivaţi decât sibienii. Încep să reducă din diferenţă aflată pe tabela de scor, prin reuşitele lui Adonte Gennie şi Şenai Isleam, ducând scorul la 45-40. În minutul 26, tabela indică egalitate de scor. Ivan Stefanovic obţine coş cu fault, 49-49, pentru ca apoi să urmeaze aproximativ 2 minute în care Piteşti preia conducerea, însă sibienii izbutesc să-i ajungă din urmă şi să restabilească din nou egalitatea, la 55, printr-un coş de 3 puncte a lui Stefan Atanackovic. Replica vine din partea lui Adonte Ginnie, tot printr-o reuşită de 3 puncte, astfel piteştenii se aflau din nou la timină, scor 55-58.

Sfertul patru aduce din nou, mai exact pentru a treia oară egalitate, însă nu pentru mult timp căci sibienii aduc scorul, prin reuşita lui LeVar Seals și a celor 2 aruncări libere, la 61-61. Urmează minute în care piteştenii ratează continuu, însă gheaţa este spartă de Chad Eichelberger, printr-un coş de 3 puncte, 74-64.  Sibienii continuă să se distanţeze pe tabela de scor, încheind meciul cu scorul de 82-71.

Principalii marcatori

CSU Atlassib Sibiu: LeVar Seals 27 puncte, Stefan Atanackovic 16 puncte, Milos Markovic 12 puncte.
BCM U Piteşti: Adonte Gennie 20 puncte, Ivan Stefanovic 14 puncte, Şenai Isleam 10 puncte.

Procentaje:

CSU Atlassib Sibiu: 2 puncte – 51% (23/45), 3 puncte – 29% (7/24), aruncări libere – 78% (15/19), recuperări 38 (13 ofensive, 25 defensive)
BCM U Piteşti: 2 puncte – 47% (22/46), 3 puncte – 33%(6/18), aruncări libere 64% (9/14), recuperări 28 (3 ofensive, 25 defensive).