CRONICĂ. Gaz Metan Mediaş – BC Mureş 86-61

Gaz Metan Medias

86-61

(26-19; 18-15; 22-14; 20-13)

BC Mures

Gaz Metan Mediaş a câstigat în această seară (30 martie), cu scorul de 86–61 (26-19; 18-15; 22-14; 20-13) partida disputată pe teren propriu în faţa echipei din „junglă”, BC Mureş, la capătul unui meci in care „tigrii” nu au avut drept la replică. Echipa antrenată de Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă şi-a asumat fără probleme toate cele patru sferturi ale partidei, reuşind să conducă şi la 30 de puncte de-a lungul meciului. Gaziştii şi-au asigurat în urma acestei vitorii poziţia a treia a clasamentului pe care nu o mai pot pierde nici măcar în cazul unui rezultat negativ în ultima etapă a sezonului regulat.

Cinciul de start trimis în teren de Bruno Soce a arătat astfel: Tudor Dumitrescu, Ivan Ivanovic, Deven Mitchell, Jarett Howell şi Titus Nicoară, iar formaţia oaspete a început în formula: Aleksandar Mladenovic, Jason Forte, JuJuan Cooley, Dwight Lewis şi Flavius Lăpuşte.

Gaz Metan Medias - BC MuresTabela a fost inaugurata de Gaz Metan Mediaş prin Titus Nicoară autor a două puncte, 2-0, după o aruncare ratată a lui Ivan Ivanovic. Acelaşi Nicoară a înscris din nou câteva secunde mai târziu pentru a dubla avantajul gazdelor, 4-0, iar Ivan Ivanovic a mai adăugat două puncte, 6-0. Forte a încercat să îi scoată din ritm pe medieşeni cu un coş din spatele liniei de 6.75, 6-3, dar Gaz Metan a trecut din nou mingea prin inel prin Tudor Dumitrescu, 8-3. Flavius Lăpuşte a transformat în puncte primele libere ale partidei, 8-5, la care gazdele au răspuns cu un parţial de 9-0 prin Nicoară, Mitchell şi Ivanovic, 17-5. Mladenovic a înscris pentru a ţine Mureşul în joc, 17-7, şi americanul Jarrett Howell şi-a trecut primele puncte în cont marcând pentru 19-7. A urmat o serie de aruncări libere, 4 oferite vizitatorilor şi tot atâtea gazdelor, ambele echipe transformând doar trei dintre acestea, 22-10. Mladenovic a înscris din nou pentru a micşora diferenţa, 22-12, dar Nicoară a răspuns prompt, 24-12. Acelaşi Aleksandar Mladenovic a reuşit un three-point-play, 24-15, la acre Jason Straight a mai adăugat două puncte, 24-17. Scorul primei pauze a fost stabilit în urma liberelor fructificate de Dumitrescu şi coşului de două puncte al lui Mladenovic, 16-19.

Sfertul doi a debutat cu o aruncare de două puncte a lui Nicoară, 28-19, iar JuJuan Cooley a beneficiat de doua libere, 28-21. Jason Forte şi-a adus contribuţia la cursa de urmărire a „tigrilor”, 28-23, însă Deven Mitchell a răspuns cu un coş cu fault, 31-23. Autor a două libere Forte a dus scorul la 31-25, dar echipa gazdă a reuşit un run de 6-0 prin Mitchell (1x2) şi Drăguşin (2x2), 37-25. Printr-un nou three-point-play Mladenovic a menţinut în cărţi echipa oaspete, 37-28, iar Damien Kinloch a oferit avantaj de 11 puncte Mediaşului, 39-28. mureşenii au ratat două atacuri consecutive prin Andrei Căpuşan şi Liviu Dumitru, iar Drăguşin a mai adăugat un punct la avansul echipei sale, 40-28. Partida a continuat cu două minute de secetă, niciuna dintre cele două formaţii nereuşind să găsească drumul spre panoul advers. Liviu Dumitru a „rupt” liniştea punând pe tabelă patru puncte consecutive, 40-32. Howell şi Nicoară au înscris pentru refacerea diferenţei de 12 puncte în favoarea gazdelor, 44-32, iar Jason Forte a apropiat la 10 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari, 44-34.

Cea de-a treia perioadă de joc a început cu două atacuri irosite, câte unul de piecare parte. Cooley a fost primul marcator al sfertului trei, 44-36, iar Jarrett Howell a scuturat plasa coşului din spatele semicercului, 47-36. Acelaşi Cooley şi Jason Forte au mai pus patru puncte în contul vizitatorilor, 47-40, dar Titus Nicoară s-a opus apropierii mureşenilor, 49-40, la care Kinloch a mai adăugat două puncte, 51-40. JuJuan Cooley şi-a mai trecut odată numele pe lista marcatorilor, 51-42, dar Howell a răspuns cu aceeaşi monedă, 53-42. Cooley şi Dumitru au combinat pentru 53-44, iar Deven Mitchell a contribuit la refacerea diferenţei, 55-44. Mladenovic a ajuns la cota 15 înscriind pentru 55-46, şi Mediaşul a pus pe tabelă patru puncte consecutive, 59-46, determinându-l pe Deri Csaba să ceată time-out. La reluare Tudor Dumitrescu a reuşit un coş de efect de după linia de 6.75, 62-46, la care Drăguşin a mai adăugat un punct. Andrei Căpuşan a fost autorul a două aruncări libere, 62-48, pentru ca sârbul Uros Velickovic să încheie sfertul trei în stil mare cu un coş de la linia de trei puncte, 66-48, scor după o jumătate de oră de joc.

Ultima perioadă de joc a fost mai mult o formalitate pentru Gaz Metan. În debutul sfertului final Mitchell şi Velickovic, din spatele semicercului, au mai pus cinci puncte la avantajul gazdelor, 71-48, Jason Straight demonstrându-şi şi el precizia de la linia de trei puncte, 71-51 şi tabela indica cea mai mare diferenţă de până la acel moment. Întrecerea din afara semicercului a fost continuat de Ivan Ivanovic, 74-51, dar Straight a replicat cu aceeaşi monedă, 74-54. Mitchell şi Velickovic au combinat un parţial de 7-0, scor 81-54, şi nimic nu mai putea pune în pericol victoria gazdelor. Jason Forte a redus sensibil din diferenţă punând pe tabelă încă două puncte în contul „tigrilor”, 81-56, însă Ionuţ Drăguşin şi-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor, 83-56. Ultimele minute ale sfertului patru l-au găsit în teren şi pe tânărul Florin Muntean care a înscris şi el de după linia de 6.75, 86-56, diferenţa de 30 de puncte indicată de tabelă fiind cea mai mare de-a lungul întregii partide. Mureşenii au mai avut o răbufnire pe final de partidă, înscriind cinci puncte consecutive prin Jason Forte, Liviu Dumitru şi JuJuan Cooley, scor final 86-61.

Remarcaţii partidei au fost:

Gaz Metan Mediaş: Deven Mitchell – 21 puncte, 6 recuperări, 1 pasă decisivă; Titus Nicoară – 14 puncte, 9 recuperări; Uros Velickovic – 10 puncte, 1 recuperare, 3 pase decisive.

BC Mureş: Jason Forte – 15 puncte, 9 recuperări, 1 pasă decisivă; Aleksandar Mladenovic – 15 puncte, 3 recuperări; JuJuan Cooley – 11 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive.