CRONICĂ. Poli Iași - ”U” Mobitelco 80-95

Roxana Prichici, Foto: u-mobitelco.ro

29.03.2011

”U” Mobitelco s-a impus în meciul disputat la matineu pe terenul Politehnicii, 80-95  (20-25, 19-18, 21-22, 20-30), și și-a consolidat poziția secundă în clasament, cu o etapă înainte de finalul returului.

Clujenii au condus 0-9 în debutul meciului din Copou, dar Dawson, autor a unui coș de trei, și Anghel au strâns scorul, 5-9, și situația s-a echilibrat atât pe teren, cât și pe tabelă, Brice Kabengele restabilind egalitatea în minutul șase de la linia de pedeapsă, 13-13, pentru ca Bryan McCcullough să-și aducă în premieră echipa în avantaj puțin mai târziu printr-o reușită din spatele semicercului, 18-19. Finalul primului sfert i-a aparținut însă formației oaspete, care s-a desprins 20-25.

La reluare, Poli s-a apropiat printr-un three point play al lui Dawson, 23-25, dar jocul a curs într-o singură direcție până în minutul 18, ”U” distanțându-se la 30-43. A urmat un run de nouă puncte consecutive ale ieșenilor, astfel că la intrarea la cabine nimic nu era decis, 39-43.

Balanța nu a înclinat în nicio parte în sfertul trei. Ambele formații au înscris de câte trei ori de la linia de 6.75 pentru un parțial de 21-22, care a adăugat un punct la avantajul clujenilor față de cel de la pauza precedentă, 60-65.

Filmul s-a rupt pentru gazde în sfertul patru. ”U” a reușit un run de opt puncte consecutive chiar la început, 60-73, și Poli nu a mai avut forța să revină încă o dată în meci, diferența crescând constant până la maxim de 20 de puncte, 75-95. Ieșenii au înscris ultimele coșturi ale întâlnirii, dar doar pentru a stabili scorul final 80-95.

Poli Iași: Dawson 26, Kabengele 17, McCcullough 16, Nicolae 7, Anghel 4, Moscalu 4, Marinkovic 3, Huduleț 3.

”U” Mobitelco: Krstanovic 23, Dykes 16, Thomson 14, Morris 13, Silvășan 13, Chetreanu 7, Cuic 5, Santa 2, Corpodean 2.