Final 4 Tg. Mureş 2011. Gaz Metan, favorită în Cupă conform rezultatelor directe

Roxana Prichici

05.04.2011

Într-un clasament în patru între echipele calificate la Final Four, Gaz Metan conduce detașat, pierzând în campionat un singur meci în compania unei semifinaliste a Cupei, în deplasare la Steaua Turabo. În rest, medieșenii și-au luat revanșa în fața Stelei în retur și au realizat ”dubla” atât cu CSU Asesoft, cât și cu BC Mureș. CSU Asesoft și Steaua Turabo au bifat amândouă câte trei victorii și trei înfrângeri, dar ploieștenii sunt avantajați la departajare de coșaverajul favorabil în meciurile directe. Cel mai prost stă BC Mureș, ”tigrii” obținând o singură victorie, pe teren propriu cu Steaua Turabo.

Cele mai clare victorii au fost obținute de Steaua Turabo și Gaz Metan în fața lui BC Mureș, la 33, respectiv 25 de puncte. Cele mai strâns scor s-a înregistrat la partida Steaua Turabo - CSU Asesoft, bucureștenii impunându-se la un singur punct, în a doua repriză de prelungiri, 93-92.