Politehnica Iaşi este echipa care va participa sezonul viitor în Divizia A masculină de baschet după retragerea echipei CSA Steaua Bucureşti, anunţă Federaţia Română de Baschet într-un comunicat oficial. Militarii s-au retras deoarece nu dispuneau de sprijin financiar pentru a activa în Divizia A, iar echipele care puteau prelua poziţia Stelei erau Polithanica Iaşi, CSU Cuadripol Braşov şi BC Timba Timişoara.
Mai citiţi şi:
Costel Moscalu: "De abia azi ne-am dat adunarea cu băieţii"
Leonida Antohi: "Nu văd de unde am putea face rost de susţinere financiară"
Mircea Murarescu: "La Timba toată lumea e pregătită să participăm în Divizia A"
OFICIAL. CSA Steaua Bucureşti s-a retras din Divizia A
În cursul zilei de luni, Total Baschet a luat legătura atât cu antrenorul ieşenilor, Costel Moscalu cât şi cu preşedintele Leonida Antohi. Tehnicianul ne-a declarat faptul că abia azi a fost reunirea echipei cu jucătorii ieşeni şi că şi-ar dori foarte mult să evolueze din nou în primul eşalon valoric, în timp ce Leonida Antohi nu ştie de unde ar putea face rost de susţinere financiară pentru stagiunea 2011-2012. Chiar şi în aceste condiţii s-a decis ca Politehnica Iaşi să preia locul rămas vacant după retragerea stelei. Vă prezentăm comunicatul FRB.
Vineri, 02.09.2011, a sosit la FRB o adresa oficiala din partea CSA Steaua, semnata de presedintele George Boroi, prin care suntem informati ca "clubul nostru (n.n. - CSA Steaua) este in imposibilitatea de a sustine financiar echipa de baschet, in Divizia A". In finalul adresei se mai precizeaza ca CSA Steaua si-a indeplinit toate obligatiile contractuale, atat fata de asociat (n.n. - Club "Turabo" Asociatia Sportiva de Baschet), cat si fata de sportivi, si ca "Dorim inscrierea echipei de baschet CSA Steaua Bucuresti in Divizia B, sezonul 2011/2012.
Tinand cont de aceasta adresa, FRB a demarat demersurile regulamentare pentru inlocuirea echipei CSA Steaua. Conform regulamentelor in vigoare, locul vacant este preluat de echipa Politehnica Iasi (locul 15 in clasamentul sezonului 2010/2011).
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!