Cine este, în opinia voastră, MVP-ul sezonului?
Paul Olar: Acord titlul de MVP lui Sean Barnette. Americanul legitimat la CSM CSU Oradea a avut parte de un sezon excelent atât din punct de vedere colectiv, cât și individual. S-a aflat mult timp pe prima poziție a clasamentului alături de CSM CSU Oradea, înregistrând medii de 14.5 puncte, 7.8 recuperări și 2.3 pase decisive. A terminat numeroase meciuri în double-double, demonstrând că este un factor vital în sistemul de joc gândit de Cristian Achim. Deși apare de multe ori la finalizare, Sean excelează prin capitolele nu foarte agreate de baschetbaliști. Se poziționează inspirat la recuperare, bucurându-se și de un fizic impresionant, iar în apărare are capacitatea să scoată și ultima picătură de energie din adversar. În mod absolut senzațional, Barnette găsește apoi resursele necesare să contribuie în atac, indiferent că e vorba de o pătrundere în forță, un slam-dunk devastator sau o aruncare de la semi-distanță. Baschetbalistul de peste ocean evoluează la adevărata valoare în actuala ediție a Ligii Naționale!
Bogdan Isailă: Sean Barnette. Din punctul meu de vedere jucătorul american a etalat cel mai complet și constant joc pe parcursul acestui sezon, atât pe faza ofensivă cât și pe cea defensivă. Sean a avut un sezon excelent alături de CSM CSU Oradea, chiar dacă formația bihoreană nu și-a asigurat prima poziție la finele sezonului. Faptul că un jucător de poziția 3, este cel de-al doilea recuperator al ligii (după un gigant de 2.20m) reprezintă un mare plus în dreptul lui Sean Barnette, iar titlul de MVP din partea mea merge către american.
Valentin Todea: Consider că Sean Barnette merită această titulatură datorită evoluțiilor sale constante și a impactului pe care americanul îl are în angrenajul formației CSM CSU Oradea. Extrema de pe Crișul Repede a ajuns să fie în double digits la capitolul meciurilor terminate în double-double, performanță greu de atins. Sean este al doilea cel mai bun recuperator al campionatului și pe locul 3 la capitolul eficiență, fiind de asemenea cel mai bun marcator al echipei antrenate de Cristian Achim. Aș vrea să remarc și performanțele reușite de Alhaji Mohammed în acest sezon, cel care a impresionat în maioul celor de la BC Mureș, fiind cel mai eficient jucător și având în medie cele mai multe puncte înscrise în Liga Națională, chiar dacă s-a întors în România după ce actuala stagiune luase startul, bifând așadar mai puține partide.

Ana Maria Mătușoiu: Din punctul meu de vedere, este greu de stabilit un MVP al sezonului având în vedere câți baschetbaliști valoroși am putut urmări în acest sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Alhaji Mohammed este un jucător foarte bun, cel mai bun marcator al sezonului, dar nu putem uita și de alți baschetbaliști care au asigurat spectacolul la meciurile din LNBM. Mă refer aici la Kevin Hardy, jucător care și-a găsit un simpatizant în aproape fiecare dintre noi, la Porter Troupe, care a fost un plus extraordinar pentru Steaua, sau la Hargrove, care a avut o creștere formidabilă de formă de când a ajuns la Craiova.
Eduard Popa: Teoretic ar trebui premiat cel mai bun jucător de la cea mai bună echipă. Cum echipa cu cel mai bun record a fost Steaua, MVP-ul ligii ar trebui ales de la roş-albaştri. Însă nu mă pot decide între doi jucători care au schimbat faţa echipei steliste după sosirea lor la clubul militar în această iarnă: Nikola Malesevic şi Porter Troupe. Totuşi, o să îi dau credit lui Troupe, care făcuse o treabă bună la Energia, echipa gorjeană fiind la momentul plecării sale în lupta pentru playoff şi în fazele eliminatorii ale Europe Cup. Altfel, dacă Oradea termina cu cel mai bun palmares, l-aş fi văzut MVP pe Sean Barnette.
Sabin Gherdan: S-a încheiat primul sezon regulat fără campioana edițiilor precedente, bineînțeles exceptând sezonul finalizat în 2011, și putem spune că am avut parte de o stagiune mult mai echilibrată și în același timp antrenantă. Desigur că au contat și cele 10 extra etape, între primele șase formații, ce au adus mai multă competitivitate.
În ultimii ani MVP-ul LNBM, în opinia subsemnatului, a venit mereu de la prima clasată, însă de această dată, fără a minimaliza munca sportivilor steliști. voi face o excepție. Astfel votul meu merge spre Sean Barnette, un sportiv extrem de atletic a cărui prestație a pus amprenta pe performanța CSM CSU Oradea din această stagiune.
Pentru CSM CSU Oradea, Sean Barnette a însemnat cel mai bun marcator al formației cu 14.3 puncte, cel mai bun recuperatori cu o medie de 8.1 mingi, dintre care 2.4 ofensive, cel mai bun marcator din interiorul semicercului, cu 4.5 aruncări înscrise per meci și cel mai eficient sportiv cu 18.4 unități la eficiență.
Rămâne întrebarea dacă Barnette va rămâne decisiv și în playoff, unde Oradea este cotată cu cea mai mare șansă, din întreaga activitate a clubului, de a scrie istorie.
Cine este, în opinia voastră, cel mai bun antrenor al sezonului?
Paul Olar: Nu cred că este ușor să faci trecerea de la baschetul feminin, unde sunt puține candidate, la presiunea uriașă din baschetul masculin. Dan Fleșeriu a reușit însă acest lucru, și nu la orice echipă. Sibian de origine, Fleșeriu a ajuns principal pe banca lui CSU Atlassib, grupare de tradiție, care digeră greu rezultatele negative. Chiar dacă bugetul nu s-a ridicat la nivelul celorlalte combatante, Fleșeriu a construit un grup senzațional, capabil să obțină rezultate mărețe. A avut curajul să acorde credit tinerilor jucători, iar descoperirea lui Kevin Hardy sau prestațiile lui Vlad Tincu denotă inspirația antrenorului. Fleșeriu nu a ajuns la All Star Game, dar reprezintă antrenorul anului în viziunea mea.
Bogdan Isailă: Cristian Achim. CSM CSU Oradea după ce în sezonul trecut a dezamăgit, în acest an a aratăt cu totul o altă față. Cristi Achim a reușit să formeze un grup foarte bun la Oradea, completat ulterior cu două transferuri de marcă pentru LNBM. Echipa orădeană a avut cel mai constant parcurs, același record ca și Steaua, echipa care a terminat pe primul loc datorită meciurilor directe, iar Cristian Achim are un mare merit în acest parcurs al bihorenilor, motiv pentru care titlul de cel mai bun antrenorul al sezonului din partea mea merge către dânsul.
Valentin Todea: Sunt de părere că tehnicianul celor de la CSM CSU Oradea, Cristian Achim, este cel mai bun antrenor al sezonului. După ce stagiunea trecută nu a fost una reușită pentru orădeni, acesta a reușit un salt valoric semnificativ alături de echipa sa și a format un grup capabil să lupte pentru titlu, forța arătată de trupa bihoreană venind în sprijinul argumentelor ce o dau cu șanse mari la câștigarea campionatului. Ca o mențiune specială, aș dori să precizez faptul că Dan Fleșeriu a reușit să mă impresioneze prin ceea ce a realizat la CSU Atlassib Sibiu. În primul lui an ca antrenor în Liga Națională de Baschet Masculin, antrenorul în vârstă de 41 de ani a reușit o performanță remarcabilă pe banca grupării de pe Cibin, răsturnând calculele hârtiei și reușind să termine împreună cu echipa sa pe locul 6 sezonul regulat, obținând pe parcurs câteva victorii surprinzătoare.

Ana-Maria Mătușoiu: La fel ca la precedenta întrebare, nu pot să vorbesc despre un singur antrenor ca fiind cel care a făcut diferența în acest sezon. Nu, pentru că avem un Cristi Achim care a condus de fiecare dată pe teren o echipă hotărâtă, ce a reușit 11 victorii consecutive, un Claudiu Fometescu care a dus-o pe Steaua în fruntea clasamentului, un Dan Fleșeriu care a făcut din CSU Sibiu o echipă de temut.
Eduard Popa: În opinia mea, Cristian Achim este cel mai bun antrenor din această stagiune de LBNM. Achim a dus CSM CSU Oradea pe locul 2 în clasamentul final, făcând din nou din bihoreni una dintre principalele favorite la titlu. Printre menţiune se mai numără Dan Fleşeriu, Florin Nini şi nu în ultimul rând Claudiu Fometescu.
Sabin Gherdan: Fără nicio ezitare, antrenorul sezonului este Dan Fleșeriu! Cu un buget destul de redus, cu problemele întâlnite pe parcursul sezonului, Fleșeriu a reușit de fiecare dată să găsească calea pentru a-și îndruma CSU Sibiu pe poziția a 6-a înaintea playoff-ului. Chiar dacă a fost nevoit să transfere mai mulți jucători, Fleșeriu a reușit să găsească îngredientele necesare pentru performanță. Pe lângă munca antrenorului, căruia i se datorează rezultatul din acest an, Fleșeriu a beneficiat de sprijinul staff-ului, atât a președintelui Laurențiu Buduleci, cât și a directorului Horațiu Floca, sau a fostului președinte, Mircea Vulc.
În toată această ecuație mai trebuie introduși și fanii echipei CSU, care sunt renumiți pentru ațașamentul și sprijinul acordat echipei de-a lungul timpului. Toate aceste aspecte duc la o luptă deschisă în primul tur al playoff-ului, în eternul derby al Transilvaniei.
Felicitări Dan!
Ce echipă este, în opinia voastră, revelația sezonului?
Paul Olar: Un oraș precum Galațiul s-a bucurat de prezența ambelor formații în Play-Off-ul Ligii Naționale. Echipa de băieți s-a aflat chiar la debutul pe prima scenă a baschetului românesc. Sub comanda lui Florin Nini, Phoenix a furnizat rezultate surprinzătoare, învingând nume grele precum Steaua CSM EximBank, liderul clasamentului, sau U-Banca Transilvania. Mi-a plăcut și BC Timișoara în actualul sezon. Toată lumea vedea echipa de pe Bega retrogradată la începutul competiției, însă o serie de baschetbaliști inimoși și-au îndeplinit obiectivul, nelăsând să dispară un nume important al sportului românesc.
Bogdan Isailă: Fără nici un semn de îndoială, revelația sezonului în LNBM a fost CSU Sibiu. Echipa de pe malurile Cibinului a luat acest sezon de la zero, cu un antrenor nou și cu multe fețe noi la nivelul lotului de jucători. În vara, când Dan Fleșeriu anunța lotul preliminar de jucători, CSU Sibiu era o echipă dinainte condamnată la retrogradare. După câteva partide din presezon, sibienii au văzut potențialul unora dintre jucători și au decis să ajusteze din mers. Transferurile lui Boris Lalovic și Igor Mijajlovic au adus cu siguranță mai mult decât un plus. După un început ezitant, Octavian Popa Calotă a adus explozia în jocul sibienilor care apoi au crescut de la meci la meci și au ajuns chiar și pe prima poziție în clasament. Accederea în top 6 și implicit în play-off conferă lui CSU Sibiu titulatura de revelație a sezonului.
Valentin Todea: Fără dar și poate, CSM CSU Oradea. Formația din vestul țării a fost aproape de a termina sezonul regulat pe prima poziție, după ce în stagiunea trecută l-a încheiat pe locul 7. Orădenii par capabili în acest sezon să lupte până la final pentru adjudecarea trofeului de campioană. De asemenea, merită remarcată ascensiunea din acest an a celor de la SCM U Craiova și CSU Atlassib Sibiu.

Ana-Maria Mătușoiu: CSU Atlassib Sibiu, fără nicio îndoială. Sibienii au plecat la drum cu un buget care nu se poate compara cu cel al formațiilor din vârf și, mai ales, cu o echipă al cărei nucleu a fost schimbat aproape complet vara trecută. Clubul sibian a renunțat la mai toți jucătorii cu care nu reușise mare lucru sezonul trecut, oprindu-l pe experimentatul Octavian Popa Calotă și alți câțiva tineri, iar pe bancă venea cu multe speranțe Dan Fleșeriu, sibianul care până atunci își trecuse în cont performanțe în baschetul feminin. Din punctul meu de vedere, Fleșeriu a făcut minuni la Sibiu, atunci când nimeni nu-i dădea formației de pe malul Cibinului șanse de reușită. A dus echipa în play-off, s-a bătut de la egal la egal cu mai marii campionatului, numai Oradea (din top 6) rămânând neînvinsă de formația galben-albastră. Și, cel mai important, a făcut din CSU Sibiu o echipă în adevăratul sens al cuvântului. Chiar Hardy mărturisea, nu demult, că la Sibiu, atmosfera e asemenea „unei frății”.
Eduard Popa: Voi împărţi şi această distincţie, între CSU Sibiu, care a revenit în playoff şi are un joc spectaculos, graţie în mod special lui Kevin Hardy, şi Phoenix Galaţi, care la debutul în LNBM prinde un loc de playoff cu câteva victorii de-a dreptul spectaculoase (85-79 cu U BT Cluj sau 71-65 cu Steaua CSM Eximbank).
Sabin Gherdan: Mențiunea de revelație a sezonului, în opinia subsemnatului, se îndreaptă spre CS Phoenix Galați - un club aflat pe o continuă pantă ascendentă într-un grafic al performanței. Cotată cu șanse medii la evitarea retrogradării, acolo unde se anunța o luptă acerbă și cu șanse infime la playoff, băieții lui Florin Nini au reușit să spulbere orice așteptări și să se claseze între primele opt echipe și nu oricum.
CS Phoenix Galați a terminat sezonul regulat pe poziția a 7-a, la egalitate de victorii și înfrângeri cu o candidată la titlu, BC Mureș Târgu Mureș. Gălățenii au profitat din plin de noul sistem competițional, avansând două poziții în meciurile dintre formațiile clasate pe locurile 7-12.
La capitolul jucători români, Florin Nini a mizat pe Andrei Petică cu o medie de 25 de minute, Iosif Pârlog 15 minute și Alin Borșa 9 minute.
Ce jucător a avut, în opinia voastră, cel mai mare salt valoric în acest sezon?
Paul Olar: Îl apreciez în mod deosebit pe Vlad Corpodean. Dacă anul trecut s-a perindat pe la mai multe formații, “Corpo” pare că și-a găsit, în sfârșit, locul. De cele mai multe ori titular în garnitura lui Dinamo, Vlad este tipul de baschetbalist profesionist. Nu are calități atletice deosebite, dar muncește asiduu. Se apără, recuperează, și pune echipa întotdeauna pe primul loc. S-a impus în filosofia gândită de Aleksandar Todorov și poate fi o opțiune pentru echipa națională.
Bogdan Isailă: Vlad Corpodean. Tranasferul la Dinamo l-a făcut pe Vlad să redevină un jucător care să ajungă în vizorul echipei naționale, din punctul meu de vedere. În acest sezon al LNBM, „Corpo” a înregistrat o medie record de minute jucate pe meci în cariera sa, peste 28 de minute/meci. El a fost titular în majoritatea partidelor jucate în acest sezon de Dinamo și a adus mereu un plus, în special în partea defensivă. Față de sezonul trecut când nu a prea fost folosit la BC Mureș, iar la CSM CSU Oradea a fost folosit mai mult din cauza accidentărilor, în acest sezon Vlad Corpodean a înregistrat o reală creștere valorică, iar eu văd că el a avut cel mai mare salt față de jucătorii care au jucat și anul trecut în LNBM.
Valentin Todea: Mi-a fost destul de greu să aleg un singur jucător pentru această nominalizare. Cu toate acestea, aș merge pe mâna lui Ionuț Drăgușin, cel care a ales să treacă în luna ianuarie de la Steaua la Gaz Metan Mediaș. În ciuda faptului că nu a reușit să ajute gruparea medieșeană să se salveze de la retrogradare, pivotul a reușit perfomanțe remarcabile în maioul acestei echipe. De când a revenit pe Târnava Mare, Drăgușin a contabilizat 9 partide terminate în double-double și a încheiat campionatul din postura de lider la media de recuperări reușite.
Ana-Maria Mătușoiu: Cred că Vlad Tincu merită acest titlu. Este unul dintre jucătorii care au suprins în acest sezon, tânărul baschetbalist din lotul lui CSU Sibiu crescând frumos în cea de-a doua parte a LNBM. Dan Fleșeriu i-a acordat încredere iar el a confirmat, având evoluții din ce în ce mai bune de la un meci la altul.
Eduard Popa: Şi cealaltă nou-promovată din acest sezon, Dinamo Bucureşti, a reuşit să prindă un loc de playoff, iar acest lucru nu ar fi fost posibil fără precizia din spatele liniei de 3 puncte a lui Marko Sutalo. Bosniacul a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo,cu 16 puncte pe meci (faţă de 12,7 sezonul trecut). De asemenea, jocul bazat pe aruncări de la 3 puncte al Câinilor Roşii s-a mulat perfect pe stilul lui Marko, ce a reuşit un procentaj de 41% de la 3 puncte, în acelaşi timp progresând şi la capitolul pase decisive, cu 3,5 assists-uri pe întâlniri, faţă de 2 pe meci anul trecut
Sabin Gherdan: Octavian Popa Calotă este sportivul care a înregistrat cel mai mare salt statistic în acest sezon competițional. Calotă este primul într-un top al celor mai buni marcatori români cu 12.5 puncte per meci. Sportivul sibian se află în fața celui mai productiv sezon cu medii de 12.5 puncte, 4.5 recuperări, 4.2 pase decisive și 11.6 unități la eficiență.
Trebuie remarcat și faptul că rolul lui Octavian Popa Calotă s-a schimbat odată cu venirea lui Dan Fleșeriu, combo guard-ul având inițiativa și asumându-și cu aproape dublul de aruncări față de precedentele sezone.
Ce jucător este, în opinia voastră, dezamăgirea sezonului?
Paul Olar: Pentru mine nu este relevant faptul că Ronald Ross s-a aflat între primii 15 marcatori din Liga Națională. Felul cum a ales americanul să părăsească pe BCM U Pitești, precum și abordarea din unele meciuri mă determină să îl numesc jucătorul dezamăgire al Ligii Naționale. Îl vedeam mai degrabă pe Ross drept motorul ce să o scoată pe BCM U din impas, nu să o adâncească în probleme.
Bogdan Isailă: Din punctul meu de vedere, la această întrebarea există un singur nominalizat, Niksa Nikolic. Jucătorul lui Gaz Metan Mediaș a fost mereu într-un con de umbră în acest sezon, fiind de nerecunoscut după ce în primul sezon petrecut pe Târnava Mare a lăsat o impresie plăcută, iar toată lumea aștepta progresul de la sportivul în vârstă de 24 de ani. Procentajele de 17% de la 3 puncte și puțin peste 50% de la linia de libere, plus cele 3 mingi pierdute în medie pe meci îl recomandă pe Niksa Nikolic drept dezamăgirea sezonului.
Valentin Todea: Pot spune că m-aș fi așteptat la mai multe din partea lui Cătălin Baciu. Statisticile sale au scăzut față de sezonul trecut, deși a avut câteva meciuri reușite în actuala stagiune. Pare că se așteptă de prea mult timp o explozie valorică a pivotului celor de la U-BT Cluj-Napoca, una care întârzie să apară.

Ana-Maria Mătușoiu: Cred că Guțoaia putea să demonstreze mai multe în actualul sezon. Unul dintre cei mai buni jucători ai echipei naționale a României la turneul de calificare la Campionatul European de baschet din anul 2015, Guțoaia a jucat destul de slab la Energia Tg. Jiu în acest sezon. E drept, a suferit o accidentare urâtă înainte de a ajunge la gorjeni, care, cel mai probabil, și-a pus amprenta asupra jocului său.
Eduard Popa: BCM U Piteşti fusese surpriza plăcută a sezonului trecut, graţie în mod special lui Ronald Ross, care a avut un parcurs de-a dreptul fabulos: 20,1 puncte, 5,1 pase decisive şi 4,5 recuperări pe întâlniri. În acest sezon statisticile lui Ross au scăzut dramatic, în special la capitolul puncte pe întâlnire (14,5 pe meci), dar mai ales la procentaje. Dacă în 2014-2015 Ross a avut 54% de la 2 puncte, 37% de la 3 puncte şi 79% de la libere, în acest sezon a scăzut drastic la 46, 26 şi 71%. Şi acest lucru s-a simţit şi în rezultatul echipei, care astfel nu a prins playoff-ul.
Sabin Gherdan: Mențiunea dezamăgirea sezonului din postura de jucător se îndreaptă spre sportivul Tauras Jogela. Lituanianul a fost adus la Pitești, însă nu a impresionat și nu a reușit să-și ajute echipa în momentele prin care a trecut. De asemenea, cu această ocazie ne-a fost dat să vedem, pentru prima oară în recenta istorie a LNBM, un lituanian ce nu putea să înscrie de la mare distanță.
Ce echipă este, în opinia voastră, dezamăgirea sezonului?
Paul Olar: Indiscutabil, BCM U Pitești a ratat complet actualul sezon competițional. Deși penalizarea a afectat parcursul echipei, Piteștiul a avut resursele necesare să se redreseze. Nu a făcut-o, schimbând pe bandă rulantă antrenori și jucători.
Bogdan Isailă: În acest sezon, pentru mine, BCM U Pitești este marea dezamăgire a sezonului. După două sezoane cu prezențe atât în play-off cât și în Final Four-ul Cupei României, echipa din Trivale a așteptat până în ultima etapă să se salveze de la retrogradare. Chiar dacă la început de sezon au mizat pe un antrenor cu CV, în persoana lui Jovica Arsic, se pare că piteștenii au greșit flagrant la formarea lotului de jucători și s-au trezit în incapacitatea de a ține ritmul cu restul echipelor din LNBM. a urmat apoi la cârma echipei Andjelko Mandic, pentru ca la final tot Hristu Șapera să fie cel care a dres busuiocul.
Valentin Todea: Fără discuție, BCM U Pitești. În ciuda aducerii unor jucători cu CV-uri impresionante, formația din Trivale nu și-a găsit constanța necesară pentru a emite pretenții în acest stagiune. De altfel, alegerea celor doi antrenori străini pentru acest sezon nu s-a dovedit inspirată, Hristu Șapera reușind să redreseze situația pe final. Chiar și cu penalizarea de 3 puncte, formația din județul Argeș ar fi trebuit să se afle în play-off, în cazul unei gestionări mai bune a echipei.
Ana-Maria Mătușoiu: Mă gândesc inevitabil la BCM U Pitești. După două sezoane în care au reușit accederea în play-of, piteștenii s-au luptat acum pentru a se salva de la retrogradare.
Eduard Popa: Ştiu. BC Mureş a terminat sezonul regulat anul trecut pe locul 6. Ceea ce nu a oprit-o să ajungă în finala LNBM. Însă mă aşteptam la mai multe de la finalista de anul trecut. Totuşi, a terminat pe 5 în clasamentul LNBM, în ciuda celor 8 înfrângeri din faza a doua a sezonului regulat. Deci e un sezon regulat mai bun decât stagiunea precedentă, nu? De altfel, poate că ar trebui să numesc Energia Târgu Jiu ca fiind dezamăgirea sezonului. Dar probabil angajaţii Complexului Energetic Oltenia sunt mai dezamăgiţi ca noi din prisma faptului că nu îşi primesc salariile de ceva luni bune. Aşa că voi numi dezamăgirea sezonului echipa din Piteşti de care am vorbit ceva mai sus. Noroc cu întoarcerea fiului risipitor, Hristu Şapera, care i-a ferit pe argeşeni de la retrogradare. Păcat că alţii au renunţat prea uşor la el.
Sabin Gherdan: Mențiunea de dezamăgirea sezonului din postura de echipă merge, în opinia subsemnatului, către BCM U Pitești. Cu toate că au pornit cu un handicap de 3 puncte, clubul a dispus de suficiente resurse pentru a se redresa și a încheia sezonul pe o poziție de playoff. Cu toate acestea, mai mulți factori au influențat în mod negativ echipa argeșeană ce a încheiat sezonul sub linia ce desparte primele opt echipe.
2 comentarii la aceasta stire:
csu
cu 9 ani în urmă (08.04.2016) RaspundeVreau sa felicit redactorii Total baschet, pt viziunea lor corecta privind LNBM, cit si pt competenta de care dau dovada, si nu in ultimul rînd sa le multumesc pt ca ne crează posibilitatea ,etapa de etapa,sa ne spunem parerea despreun meci sau altul. Tineti-o totasa !!!
Pareri
cu 9 ani în urmă (08.04.2016) RaspundeMisto opinii, macar nu sunt singurul care gandeste asa
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!