Campionatul Mondial de baschet 3x3 - România se oprește în sferturile de finală

Radu Bărăian

07.06.2014

Aventura naționalei masculine de baschet 3x3 a României, respectiv a naționalei feminine la Campionatul Mondial de la Moscova a luat sfârșit odată cu eliminările din faza sferturilor de finală ale competiției.

Băieții au cedat în sferturi în fața campioanei mondiale en-titre Serbia, scor 21-22, la capătul unui meci care a avut nevoie de prelungiri pentru a-și desemna învingătoarea. În optimi, Vlaicu, Santana, Ștefan și Popescu au trecut de Noua Zeelandă cu 19-16. Reamintim faptul că, în faza grupelor, aceștia au înregistrat 3 victorii și 2 înfrângeri.

De cealaltă parte, naționala feminină a României a fost învinsă clar în sferturile de finală de Rusia cu scorul de 8-21. Pentru a juca cu gazda turneului final în faza sferturilor, cele 4 baschetbaliste din țara noastră au fost nevoite să treacă în optimi de Spania, lucru reușit, scor 16-12. De asemenea, la fel ca echipa masculină, fetele au terminat cu un bilanț de 3 meciuri câștigate și 2 pierdute în grupe. România a fost reprezentată la Campionatul Mondial de baschet 3x3 de la Moscova de Andra Haas, Anca Șipoș, Florina Diaconu și Cristina Bigică