România, calificată în sferturile FIBA 3x3 World Cup

Andreea Vlase

20.06.2019

Naționala feminină de 3x3 a României s-a calificat în sferturile World Cup de la Amsterdam. Tricolorele au disputat astăzi ultimele două meciuri din faza grupelor, după ce în prima zi au obținut 2 victorii. În primul joc al zilei România a cedat în fața Spaniei cu 14-21. În prima parte, reprezentativa noastră a evoluat în trei câteva minute, după o accidentare a lui Irimia. Aceasta a revenit, iar tricolorele au învins fără probleme Iranul cu 21-7 și au obținut biletul pentru sferturi.

România (Stoenescu, Mărginean, Irimia, Ursu) și Spania (Cuevas, Gimeno, Martinez Prat, Ygueravide) au deschis a treia zi de întreceri de la Amsterdam. După un început cu ratări de ambele părți. Irimia s-a lovit în genunchiul lui Martinez și a trebuit să părăsească terenul pentru îngrijiri medicale. Martinez a deschis scorul cu o reușită de după semicerc spre finalul primului minut, iar Stoenescu a răspuns cu un coș de la distanță. Ibericele s-au distanțat 4-8 după o reușită de afară. Tricolorele au jucat fără schimbare aproape trei minute, în timp ce adversarele schimbau constant și puteau menține apărarea agresivă. O nouă reușită de după semicerc a dus scorul la 4-10, iar Irimia a revenit pe teren în minutul patru.

Spania s-a distanțat la 10 puncte, 4-14 în minutul 5. Stoenescu a micșorat diferența la 8-16 cu un coș de afară, dar a urmat un tehnic pentru tricolore, de care ibericele nu au profitat. Ursu și Mărginean (de după semicerc) au apropiat România la 11-17. Au urmat mai multe atacuri irosite de cele două echipe, iar Mărginean a strâns ecartul la cinci puncte. Masiva Cuevas a dominat sub panou și a mărit diferența la 7 puncte, Mărginean a menținut speranțele cu o reușită de afară, dar Martinez a închis meciul cu un coș de două puncte cu 1:45 minute până la final. 14-21 a fost scorul final și Spania își asigura locul în sferturi după a 3-a victorie, în timp ce România trebuia să mai aștepte până la duelul cu Iranul.

Tricolorele aveau o victorie în plus față de iranience (Abdolvand, Elli, Vakili, Yazdian Tehrani) după prima zi, iar un succes în fața acestora aducea calificarea formației noastre în faza eliminatorie înainte de ultimele partide din grupă. Mărginean a deschis scorul, singură sub panou. Stoenescu a reușit trei coșuri la rând după acțiuni rapide pentru 4-1, iar Mărginean și Irimia au mărit ecarul la patru puncte în mai multe rânduri. Au fost câteva ratări de ambele părți, Irimia și Ursu au distanțat România la 10-3, iar Iranul era în penalizare cu patru minute până la final. Iraniencele au irosit două atacuri prin expirarea timpului, iar România s-a distanțat la 15-5. Elli s-a accidentat cu două minute rămase din joc, iar tricolorele se distanțau la 14 puncte. Mărginean a terminat partida cu jumătate de minut înainte de final, ducând scorul la 21-7.

Spania avansează de pe primul loc din grupa C (are 3 victorii și mai are de jucat ultimul meci cu Mongolia). România termină pe doi cu un bilanț de 3 victorii și o înfrângere. Cele două vor avea în sferturi adversare din grupa A, în care a doua serie de meciuri începe în această după-amiază. După prima zi China și Ungaria ocupă primele două locuri în grupa A, cu câte 2 victorii.

România va juca în primul sfert de finală din întrecerea feminină. Acesta este programat sâmbătă, de la ora 16:00.