Stiri

Alegeri 2013. Brănișteanu, neclarități adupra activității lui Păun la FRBaschet

Costin Marinescu

Costin Marinescu
28.11.2013

În cursul serii de joi, Petre Brănișteanu, unul dintre cei trei candidați la funcția de președinte al FRBaschet, ne-a contactat pentru a aduce în atenția publiciului o serie de nelămuri pe care le are în legătură cu perioada în care Horia Păun, unul dintre contra-candidații săi, a deținut o funcție în Federație.

Brănișteanu ridică semne de întrebare asupra sumelor de bani aduse de Păun în FRB, a costurilor organizării campionatelor europene și a adunării generale, dar și asupra calității de manger general a acestuia, în condițiile în care, spune el, Păun este încadrat pe funcția de expert sportiv.

La emisiunea de miercuri de la DigiSport, domnul Păun s-a lăudat la noi că a făcut și că a dres, că a adus venituri Federației. Vreau să întreb, de când a plecat Carmen Tocală, ce bani a adus dânsul în Federație? Să facă public cât a costat organizarea campionatelor europene din 2013, ce bani s-au cheltuit din fondurile alocate de FIBA și ce din fondurile proprii ale FRB. Dânsul trebuie să prezinte aceste date la începutul Adunării Generale. Apoi, îi solicit domunului Păun să ne prezinte ce cheltuieli a avut sau are FRB cu antrenorii străini! Iar cel mai important lucru, cât costă organizarea Adunării Generale? Am văzut azi că s-au adus tot soiul de covoare, am auzit că se vor da nu știu ce cadouri. Din banii cui este asigurat acest protocol? Ni se prezintă și nouă bilanțul acestor cheltuieli?

Un alt lucru pe care nu îl înțeleg este de ce, când președinția FRBaschet era asigurată de Dan Berceanu, dânsul, în calitate de expert sportiv, cum este încadrat în ștat, era cel care ieșea în față și dădea toate declarațiile?

Horia Păun nu a făcut niciun proiect în nume propriu. Tot ce s-a făcut până acum, mai ales campionatele Europene organizate în România, a fost demarat de Carmen Tocală, a declarat Petre Brănișteanu.

Alegerile pentru președinția FRbaschet vor avea loc luni, 2 decembrie. În cursă s-au înscris 3 candidați: Petre Brănișteanu, Horia Păun și Anton Netolitschi.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate