Stiri

Sasho Gruev: "Am muncit foarte mult din punct de vedere fizic în prima lună a perioadei de pregătire"

Adrian Micinic

Adrian Micinic
03.09.2012

Sasho Gruev, conducătorul de joc al echipei CSU Sibiu, a oferit pentru cititorii TotalBaschet primele sale impresii cu privire la baschetul românesc după turneul de la Târgu-Mureș, primul test pur baschetbalistic la care a luat parte jucătorul bulgar de la transferul său la CSU Sibiu. 

Cum te simți în România de la sosire și ce părere ai despre noua ta echipă după mai o lună de antrenament?

Totul e foarte bine până acum. Am început preparativele pentru noul sezon în urmă cu exact o lună. Muncim din greu pentru a construi o echipă adevărată, una competitivă.

Ești mulțumit de modul în care joacă echipa din Sibiu până la această oră?

Am muncit foarte mult pe parcursul ultimei luni. Mă refer în primul rând la aspectul fizic. Am alergat o grămadă și au frecventat sala de forță. Sunt sigur că ne va fi de mare ajutor în cursul sezonului.

Ce părere ai despre turneul de la Târgu-Mureș?

Cred că am avut momentele noastre bune pe parcursul primelor două meciuri. Am arătat în primul rând voință și dorință de a câștiga. Nu am jucat bine în cel de-al 3-lea, dar nu e nimic pierdut. Am timp la dispoziție pentru a corecta din greșeli.

Unde crezi că aveți nevoie de îmbunătățiri până la startul oficial al noului sezon?

Cred că asta e treaba antrenorului. EL va decide unde avem nevoie de îmbunătățiri. Unde ni se va cere să insistăm, acolo vom plusa.

Ați întâlnit trei dintre probabilele rivale ale Sibiului în cursa pentru calificarea în playoff. Ce părere ai despre adversari? Care dintre aceste echipe a arătat mai bine la turneul de la finele săptămânii trecute în opinia ta?

Am văzut echipe puternice, dar egale din punct de vedere valoric. Lupta pentru playoff va fi foarte dură și în același timp interesantă. Sunt sigur că niciuna dintre echipele prezente la acest turneu nu a arătat 100% din potențial.

Urmează turneul de la Sibiu. Va fi pentru prima dată când jucați în fața propriului public. Ce așteptări ai?

Mă aștept să fim la fel de dornici precum la turneul de la Târgu-Mureș. De asemenea, mi-aș dori să se observe o îmbunătățire în calitatea jocului nostru. Sper să putem satisface publicul cu prestația noastră.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate