AMICAL U20 MASCULIN. România pierde cu Bulgaria după un sfert patru de coşmar

Costin Marinescu

03.07.2011

Naţionala de juniori sub 20 de ani a României a pierdut cu 51 - 60 partida amicală pe care a disputat-o duminică seara în compania reprezentativei similare a Bulgariei.

Elevii lui Vali Pogonaru au câştigat primele trei sferturi ale partidei şi conduceau cu 6 puncte, 50 - 44, cu 10 minute până la final. Ultima perioadă a fost însă una de coşmar pentru Ţibârnă&Co deoarece echipa noastră nu a reuşit să marcheze decât un singur punct şi să primească 16.

Pogonaru a început partida cu Matei Nuna, Dan Ioan, Ciprian Ţelinoiu, Lucian Chirof şi Bogdan Ţibârnă iar cu excepţia lui Victor Neguţ a introdus în teren toţi jucătorii trecuţi pe foaia de joc.

Bogdan Ţibârnă şi Vlad Corpodean au fost cei mai eficienţi jucători din tabăra gazdelor. Ţibârnă a terminat meciul cu 12 puncte, 4 recuperări şi o pasă decisivă iar Corpodean a bifat 13 puncte, 3 recuperări şi o pasă decisivă.

Ciprian Ţelioniu a marcat 12 puncte şi a recuperat 4 mingi iar George Toth şi-a trecut în cont 7 puncte şi o recuperare.

Următorul meci de pregătire al Naţionalei U20 va avea loc luni, 4 iulie, de la ora 11, tot în compania Bulgariei.

Ca un fapt inedit, antrenorul Bulgariei, Petar Klechkov, a vrut, pe parcursul sfertului 3, să scoată echipa de pe teren nemulţumit de maniera de arbitraj a brigăzii formate din Dragoş Nicolae, Alex Vasile şi Adi Cuvatov. Bulgarul şi-a retras jucătorii pe bancă fără a cere time out însă arbitrii au acordat totuşi timp de odihnă pentru formaţia de la sud de Dunăre iar aceasta a reluat meciul după minutul de întrerupere respectiv.