Bayern Munchen s-a impus pe terenul lui Anadolu Efes

Bayern Munchen a câștigat pe terenul lui Anadolu Efes, scor 74-71, într-o partidă din etapa a 9-a a Euroligii.

Deși au avut un avans de 10 puncte pe parcursul ultimului act, turcii nu au reușit să gestioneze corespunzător finalul de meci și i-au permis lui Jalen Reynolds să înscrie ultimele 7 puncte ale bavarezilor.

Anadolu Efes nu a reușit să marcheze din acțiune în ultimele 2 minute și jumătate ale partidei. Mai mult de atât, Micic a avut șansa să ducă partida în prelungiri, însă a ratat o aruncare deschisă din colțul terenului.

Wade Baldwin a terminat partida în double-double cu 15 puncte și 11 pase decisive, Jalen Reynolds a contribuit cu 14 puncte, în timp ce Zipser s-a evidențiat cu 12 puncte.

Shane Larkin a revenit în anturajul celor de la Efes și a încheiat partida cu 13 puncte și 7 pase decisive. Tibor Pleiss a fost cel mai bun marcator al partidei cu 19 puncte.

În urma acestui rezultat, Bayern confirmă faptul că startul bun de sezon nu a fost o întâmplare și ajunge la 7-2 la general, în timp ce Efes înregistrează a 4-a înfrângere stagională.

Lucrurile nu au decurs mai bine nici pentru Fenerbahce Istanbul, cealăltă echipă din Turcia care a jucat în cursul zilei de ieri, 17 noiembrie. Echipa condusă de Igor Kokostov a cedat partida de pe terenul Baskoniei cu scorul de 86-68, la capătul unui meci în care spaniolii s-au desprins decisiv grație unui sfert decisiv de excepție.

În urma înfrângerii, Fener ajunge la 4-5 la general și cade pe locul 9 în clasament, în timp ce Baskonia mai salvează din startul slab de sezon și obține a 3-a  victorie stagională din totalul de 7 partide disputate.

*foto: euroleague.net