Branko Mirkovic: „Dat fiind faptul că nu prea se câștigă în deplasare, cred că e un rezultant important”

CSM CSU Oradea a suferit o înfrângere pe teren propriu, scor 73-89, în fața celor de la Tsmoki Minsk, în etapa a treia din Grupa J a FIBA Europe Cup.

Căpitanul trupei bieloruse este chiar fostul jucător al Oradiei, Branko Mirkovic. Acesta a adunat 8 puncte, 10 pase decisive, 7 recuperări și 2 intercepții în 28 minute de joc, pentru +20 la eficiență și 24 la +/-.

La finalul partidei, Branko Mirkovic s-a arătat încântat de prestația echipei sale:

„Consider că am făcut un meci foarte bun. Am găsit soluțiile potrivite pentru a limita jocul ofensiv al echipei din Oradea. De altfel, nivelul de joc al echipei noastre în acest meci a fost foarte bun în ambele faze. Sunt de părere că este o victorie pe deplin meritată.

În ceea ce privește situația în grupă, dat fiind faptul că nu se prea câștigă în deplasare, cred că e un rezultat important. Oricum, noi abordăm fiecare meci în parte, iar până la următoarea provocare în FIBA Europe Cup ne așteaptă alte meciuri în Liga VTB. Focusul nostru se îndreaptă acum spre meciul cu Avtodor Saratov.”

Întrebat despre sentimentul pe care l-a avut că s-a întors la Oradea, acolo unde a jucat o jumătate de sezon în sezonul 2016/2017, Mirkovic a spus:

„M-am bucurat când am aflat că suntem în aceeași grupă. Mi-a făcut deosebită plăcere să revin la Oradea, să revăd o mulțime de fețe cunoscute, de prieteni și colegi. Acea perioadă, deși de scurtă durată, a reprezentat o experiență frumoasă pentru mine și cred că la fel a fost și pentru echipa orădeană. Mulțumesc suporterilor și clubului pentru felul în care m-au primit și le urez mult succes în continuare”, a mai zis baschetbalistul lui Tsmoki, potrivit unitedhoops.ro.

Mirkovic a fost fundașul de bază al bihorenilor în sezonul 2016/2017. Branko a evoluat în 18 partide susținute de Oradea în Champions League având medii de 10 puncte, 5.4 pase decisive și 11 unități la eficiență în 28 de minute petrecute pe parchet. În campionat, Mirkovic a strâns 18 apariții cu medii de 12.5 puncte, 4.7 recuperări și 16 unități la eficiență având o medie de 27 de minute.

După victoria obținută de Tsmoki, bielorușii au ajuns la 2-1 în Grupa J din FIBA Europe Cup, la fel ca U-BT Cluj. Asta în timp ce Ironi Ness Ziona și CSM CSU Oradea au un palmares de 1-2.