Campionatul European feminin 2011. Franţa este a 4-a semifinalistă

01.07.2011

Echipa naţională a Franţei, campioană continentală în exerciţiu, completează careul de aşi ai Campionatului European de baschet feminin - ediţia 2011. Echipa lui Pierre Vincent a depăşit Lituania cu scorul de 66-58, în sferturile de finală ale competiţiei care se desfăşoară în Polonia.

Prima jumătate a partidei s-a desfăşurat sub semnul echilibrului. Balticele s-au apărat excelent în prima secvenţă şi au câştigat-o la limită, scor 13-11. În secvenţa a doua ambele echipe au înscris peste 20 de puncte, scorul la pauză fiind de 34-33 pentru Lituania.

Echilibrul s-a rupt în sfertul al 3-lea, când Franţa a înscris 20 de puncte şi a încasat doar 8. Alb-albastrele au început repriza secundă cu un parţial de 14-4 şi au terminat sfertul la adăpostul unui avantaj de 11 puncte. Lituania a încercat să revină în joc, dar a izbutit să se apropie la doar cinci lungimi, scor 58-63, cu exact două minute înainte de final. Elevele lui Algirdas Paulauskas nu au mai înscris până la final, pierzând meciul şi totodată şansa de a continua cursa pentru medalii.

Emilie Gomis a avut 14 puncte, alte patru jucătoare ale Franţei adăugând câte 13 puncte, incluzând-o pe Sandrine Gruda care a contribuit şi cu opt recuperări. În replică, Egle Sulciute a avut 10 puncte pentru Lituania.

Franţa întâlneşte Turcia în penultimul act al europeanului polonez. În cealaltă confruntare se întâlnesc Rusia, vicecampioana continentală, respectiv Cehia, vicecampioana mondială. Semifinalele sunt programate pentru vineri (01.07).