Campionatul European feminin 2011. Franţa trece cu emoţii de Polonia

26.06.2011

Franţa a trecut prin momente grele înainte de a se impune în faţa Poloniei cu ocazia primului meci al zilei de duminică (26.06), la Campionatul European de baschet feminin, ediţia 2011. Campioana în exerciţiu a Europei a depăşit gazda din acest an a întrecerii continentale rezervată echipelor reprezentative cu scorul de 58-54.

Meciul a avut parte de numeroase răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Polonia a câştigat primul act cu scorul de 15-8, dar în sfertul următor a înscris doar două coşuri din acţiune şi astfel Franţa s-a instalat la conducere. La pauză scorul era de 24-19 în favoarea naţionalei Hexagonului.

Gazdele au izbutit să înscrie nu mai puţin de 25 puncte în actul al treilea, adică cu şase puncte mai mult decât au marcat în primele 20 minute de joc pentru a duce scorul la 44-39 cu zece minute înainte de final. Polonezele au reuşit să se menţină la conducere o bună parte din sfertul decisiv, scorul fiind de 52-45 cu patru minute înainte de finalul jocului. Franţa a replicat cu un parţial de 9-0pentru a se instala la conducere, înainte ca Sandrine Gruda să izbutească un coş cu fault şi să transforme aruncarea suplimentară pentru a rupe definitiv echilibrul. Celine Dumerc a stabilit scorul final de la linia de pedeapsă.

Franţa a fost superioară la recuperări (36-27), având mai multe şanse la finalizare decât adversarul, care a avut procentaj mai bun atât la aruncările din acţiune cât şi la linia de pedeapsă. De fapt, Polonia a avut un procentaj excelent la două puncte, 53%, în condiţiile în care a înscris doar 54 de puncte.

Emilie Gomis a avut 15 puncte, Sandrine Gruda a adăugat 11 puncte, iar Clemence Beikes a contribuit cu 4 puncte, 6 recuperări şi 3 pase decisive pentru Franţa.

Ewelina Kobryn a avut 16 puncte şi 9 recuperări cu 5 posesii pierdute, Elzbieta Mowlik a contribuit cu 13 puncte, iar Agnieszka Szott a bifat 11 puncte şi 6 recuperări pentru Polonia.

Franţa termină Grupa F cu un bilanţ de trei victorii şi două înfrângeri. Naţionala lui Pierre Vincent trebuie să aştepte rezultatele meciurilor pe care le dispută în această seară formaţiile similare ale Letoniei şi Spaniei pentru a afla cu exactitate pe ce poziţie va încheia şi implicit partea de tablou în care va continua competiţia în fazele eliminatorii.

În schimb, Polonia a terminat pe locul 6, ultimul, fără nicio victorie în grupele principale.