Campionatul European feminin 2011. Lituania se impune in extremis în faţa britanicelor şi se califică pentru sferturile de finală

23.06.2011

Lituania a bifat cea de-a 3-a victorie consecutivă contabilizată în cadrul Grupei E la Campionatul European de baschet feminin din Polonia. Balticele au depăşit Marea Britanie, scor 64-63, în primul meci al zilei de joi (23.06).

Britanicele au revenit după ce au cedat primul act cu scorul de 16-15 pntru a intra la vestiare în avantaj. Tabela de marcaj indica scorul de 32-30 după 20 de minute de baschet. Echilibrul s-a menţinut în continuare echipa Marii Britanii reuşind să se menţină la timonă. La intrarea în secvenţa decisivă scorul era 49-48.

Calificată în premieră la un turneu final al Campionatului European feminin, formaţia britanică părea să furnizeze surpriza reuşind să se desprindă la 61-55 în minutul 36 al partidei. Totuşi, Lituania a fost echipa mai concentrată şi lucidă pe final izbutind un parţial de 9-2 pentru a obţine, in extremis, victoria cu 64-63. Egle Sulciute a transformat o pereche de aruncări libere cu 44 de secunde înainte de finalul confruntării pentru a aduce balticele la conducere.

Ausra Bimbaite a avut 16 puncte, 4 recuperări şi 3 pase decisive, iar Sandra Linkaviciene a adăugat 14 puncte, 7 recuperări şi 4 pase decisive pentru Lituania. În replică, Julie Page a totalizat 19 puncte, 7 recuperări şi 3 pase decisive, în vreme de Johannah Leedham a bifat 14 puncte şi 3 pase decisive pentru Marea Britanie.

După acest rezultat Lituania are un bilanţ de trei victorii şi nicio înfrângere în Grupa E, fiind practic calificată pentru sferturile de finală ale competiţiei. În schimb, Marea Britanie nu a cunoscut victoria împotriva echipelor angrenate în grupa principală.