Campionatul European feminin 2011. Muntenegru a câştigat Grupa F

27.06.2011

Muntenegru a câştigat grupa principală din care a făcut parte, după ce a depăşit Letonia în meciul decisiv pentru şefia Grupei F. Ex-iugoslavele au învins cu scorul de 74-70.

După un prim act adjudecat de baltice cu scorul de 22-16, Muntenegru s-a instalat la conducere reuşind să înscrie 29 de puncte şi a încasat doar 14 în aceeaşi perioadă. Ex-iugoslavele au menţinut un avantaj consistent la intrarea în sfertul decisiv, tabela de marcaj indicând atunci scorul de 58-48. Letonia a recuperat pe parcursul ultimelor zece minute de joc reuşind să se apropie la două puncte, scor 72-70, cu 35 secunde înainte de finalul partidei. Jelena Dubljevic, cea mai bună marcatoare a Muntenegrului în această partidă, a înscris ultimul coş al partidei stabilind rezultatul final, de 74-70.

Muntenegrencele au avut 21 posesii pierdute, cu opt mai multe decât adversarele dar au compensat la recuperări, respectiv prin precizia aruncărilor din acţiune şi a celor de pedeapsă.

Dubljevic (foto) a totalizat 24 puncte, 11 recuperări şi 6 pase decisive, Anna de Forge a adăugat 15 puncte şi 6 recuperări, iar Iva Perovanovic a terminat cu 13 puncte pentru Muntenegru.

În replică, Iena Kublina a reuşit 16 puncte, Gunta Basko a adăugat 12 puncte şi 5 pase decisive, iar Zane Tamane a bifat 8 puncte şi 10 recuperări pentru formaţia baştică.

Muntenegru a câştigat Grupa F, având un bilanţ perfect, de cinci victorii şi nicio înfrângeri. În schimb, Letonia a terminat pe locul 2, cu trei victorii şi două înfrângeri. Locul 3 a fost acontat de Franţa, care a avut acelaşi bilanţ iar Croaţia a terminat pe poziţia a 4-a, având două victorii şi trei înfrângeri. Acesta echipe au avansat în sferturile de finală ale Campionatului European.
Spania şi Polonia au fost eliminate din cursa pentru medalii.