Campionatul European feminin 2011. Muntenegru continuă parcursul impecabil. Ultima victimă: Franţa, campioana în exerciţiu

Adrian Micinic

25.06.2011

Muntenegru rămâne neînvinsă la Campionatul European de baschet feminin. Vineri (24.06), ex-iugoslavele au răpus campioana continentală în exerciţiu, Franţa, scor 73-68, la capătul unui joc foarte echilibrat.

Pe parcursul primului act, cu o singură excepţie, Muntenegru a avut iniţiativa şi a condus pe tabela de marcaj, scorul după primele zece minute de joc foarte eficient pe faza ofensivă fiind de 22-20. În actul al doilea, cele două echipe au alternat de mai multe ori la conducere, dar finalul reprizei a aparţinut Muntenegrului, scor la pauză: 40-37.

În repriza secundă echilibrul a fost în continuare pe ordinea de zi, însă ex-iugoslavele nu au mai cedat nici măcar o dată conducerea pe tabela de marcaj. Astfel, Franţa se vedea condusă cu scorul de 57-55 la intrarea în secvenţa decisivă.

După liberele Jelenei Skerovic, în minutul 34 al partidei, scorul devenea 65-57 în favoarea Muntenegrului. Franţa a replica cu un parţial de 6-0 şi părea capabilă să întoarcă situaţia când mai erau de jucat încă trei minute de baschet. Totuşi, elevele lui Miodrag Baletic au reuşit un parţial de 8-2 pentru a pune capăt ostilităţilor. Celine Dumerc a stabilit rezultatul final cu o aruncare de trei puncte, dar Franţa a suferit a doua înfrângere la actuala ediţie a Campionatului European.

Partida a fost echilibrată şi din punct de vedere statistic, diferenţa esenţială fiind vizibilă la capitolul aruncări libere, unde învingătoarele au avut 78%, cu 11 marcate din 14 executate. În schimb, Franţa a avut doar 4 vizite la linia de pedeapsă, transformând jumătate.

Iva Perovanovic a totalizat 22 puncte, Anna De Forge a contribuit cu 15 puncte şi 3 intercepţii, Jelena Dubljevic a adăugat 15 puncte şi 6 recuperări, iar Jelena Skerovic a terminat cu 13 puncte şi 4 pase decisive. Muntenegru a rulat doar opt jucătoare în acest meci, una dintre ele aflându-se pe parchet mai puţin de un minut.

Endene Miyem a reuşit 21 puncte şi 5 recuperări, Celine Dumerc a adăugat 13 puncte cu 6 pase decisive, Isabelle Yacoubou-Dehoui a terminat cu 10 puncte, iar Sandrine Gruda a bifat 8 puncte, 5 recuperări şi 4 pase decisive. Pentru prima dată la actuala ediţie a Campionatului European, antrenorul Pierre Vincent a rulat doar 11 jucătoare din naţionala Hexagonului.

Într-un alt meci desfăşurat vineri, la Katowice, Croaţia a depăşit Polonia cu scorul de 64-56.

În aceste condiţii, Muntenegru are punctaj maxim înaintea ultimei runde de meciuri din Grupa F. Letonia a adunat 7 puncte, iar Franţa şi Spania ocupă locurile 3-4, cu câte 6 puncte. Croaţia se situează pe locul 5, având cinci puncte, iar Polonia se situează pe ultimul loc, gazdele neavând niciun succes în grupele principale.

În ultima etapă, în afara interesului manifestat de echipe pentru o poziţionare favorabilă în vederea stabilirii tabloului pentru fazele direct-eliminatorii, un interes deosebit îl reprezintă meciul dintre Croaţia şi Spania. Un succes al ex-iugoslavelor ar trimite acasă naţionala iberică. În caz contrar Croaţia va fi scoasă din cursa pentru medalii.

Ultima rundă se dispută duminică (27.06).