Campionatul European feminin 2011. Rusia este prima finalistă

01.07.2011

Rusia a câştigat semifinala disputată împotriva Cehiei la Campionatul European de baschet feminin din Polonia. Meciul a avut loc în această seară şi s-a încheiat cu scorul de 85-53.

Ex-sovieticele au controlat jocul în manieră autoritară câştigând fiecare secvenţă. Astfel, la capătul primelor zece minute de joc scorul era de 22-18, pentru ca pe parcursul sfertului al doilea defensiva rusoaicelor să funcţioneze excelent. La jumătatea confruntării scorul era de 39-26.

Pe parcursul reprizei secunde Rusia a marcat 46 de puncte şi a permis Cehiei, nimeni alta decât vicecampioana mondială în exerciţiu, să înscrie doar 27 puncte pentru a înregistra o victorie la 32 de puncte diferenţă, care coincide cu cel mai consistent succes al finalistei ultimelor cinci ediţii ale Campionatului European feminin la acest turneu.

Elena Danilochkina a avut 18 puncte, Liudmila a contribuit cu 16 puncte, Maria Stepanova a adăugat 11 punce şi 8 recuperări, iar Ilona Korstin a terminat cu 11 puncte pentru Rusia.

În replică, Ilona Burgarova a avut 10 puncte şi 4 recuperări, Petra Kulichova a adăugat 10 puncte şi 5 recuperări, în vreme ce Jana Vesela a terminat cu 8 puncte şi 5 recuperări.

Aşadar, parcursul Cehiei la Campionatul European se va încheia cu un meci pentru medalia de bronz. Acest rezultat vine la un an upă finala disputată la Campionatul Mondial găzduit de această ţară. De notat absenţa la acest turneu a Hanei Horakova, nimeni alta decât cea mai bună jucătoare a mondialului din vara trecută.

Rusia se califică în finala continentală pentru a 6-a oară consecutiv. Doar două din aceste cinci finale s-au încheiat cu victoria ex-sovieticelor, în 2003 şi 2007.