Campionatul European feminin 2011. Rusia triumfă în finală

Adrian Micinic

03.07.2011

Rusia este noua campioană a Europei în baschetul feminin după ce a depăşit Turcia, scor 59-42, în finala Campionatului European desfăşurat în Polonia. Partida desfăşurată la Lodz a fost transmisă în direct prin intermediul postului Sport 1.

Turcia a înscris primul coş al partidei, dar nu a reuşit să ţină ritmul cu mult mai bine cotata sa adversară din finala întrecerii continentale. Rusia şi-a sufocat adversarul pe parcursul primului sfert cu un joc defensiv foarte eficient şi s-a detaşat la 11 lungimi până la epuizarea primelor zece minute de joc. Astfel, tabela de marcaj indica scorul de 19-8 în favoarea vicecampioanei continentale din urmă cu doi ani.

În debutul secvenţei a doua Turcia şi-a elevat nivelul joului pe faza ofensivă şi a reuşit să coboare handicapul sub zece lungimi. Astfel, după reuşita lui Birsel Vardarli, scorul era de 28-20, în minutul 16 al partidei. Nevin Nevlin şi Saziye Ivegin au mai pus trei puncte pe tabela de marcaj pentru a aduce Turcia la doar cinci lungimi, însă Olga Arteshina a întrerupt o perioadă de mai bine de patru minute fără punct marcat pentru Rusia, iar Maria Stepanova a stabilit rezultatul primei reprize, scorul la pauză fiind de 33-23.

Pe parcursul sfertului 3 situaţia nu a suferit modificări majore, Rusia reuşind să impună ritmul şi totodată să deţină controlul pe tabela de marcaj. Ex-sovieticele au controlat disputa la recuperări pe toată durata confruntării, acest lucru oferindu-le mai multe avantaje. În aceste condiţii diferenţa a ajuns la 16 lungimi în penultimul minut de joc al acestei perioade de joc înainte ca Turcia să înscrie ultimele patru puncte pentru a duce scorul la 46-34, cu zece minute înainte de final.

Elena Danilochkina a marcat primul coş al secvenţei decisive, unul de la mare distanţă pentru a duce diferenţa la 15 lungimi. De fapt Rusia marcat primele nouă puncte ale acestui interval pentru a duce ecartul la peste 20 de lungimi. Turcia a înscris primul coş după ce s-au scurs mai bine de cinci minute din sfertul decisiv. De fapt naţionala Semilunei a înscris şase puncte consecutiv, dar nu a făcut altceva decât să limiteze din proporţiile scorului. Meciul a luat sfârşit cu scorul de 59-42, rezultatul final fiind stabilit de Maria Stepanova, principala marcatoare a partidei.

Turcia a avut o seară mizerabilă, marcând doar 28% din aruncările din acţiune efectuate, fiind inferioară şi la aruncările de trei puncte, respectiv la linia de pedeapsă. De asemenea, raportul recuperărilor a fost incredibil: 53-19 în favoarea Rusiei. De fapt ex-sovieticele au avut 19 recuperări ofensive în acest meci.
În schimb, Turcia a fost superioară la mingi câştigate (14-4), respectiv la mingi pierdute (8-19).

Stepanova a avut 18 puncte şi 12 recuperări, iar Danilochkina a terminat cu 12 puncte pentru Rusia. În replică, Birsel Vardarli a avut 10 puncte, 4 pase decisive şi 3 intercepţii pentru Turcia.

Rusia devine campioană a Europei pentru a 3-a oară în istorie. Precedentele datează din 2003 şi 2007, având la activ şase finale continentale consecutive.

În schimb, Turcia obţine prima medalie continentală din istorie.