Campionatul European feminin 2011. Spania este eliminată din cursa pentru medalii

26.06.2011

Croaţia a furnizat cel mai important şoc al actualei ediţii a Campionatului European de baschet feminin, ediţia 2011, prin victoria repurtată în faţa Spaniei, în Grupa F. Ex-iugoslavele au învins cu scorul de 75-71. Prin prisma acestui rezultat ibericele sunt eliminate din cursa pentru medalii.

Meciul a fost extrem de echilibrat pe toată desfăşurarea acestuia. Croatele au condus pe parcursul întregii prime reprize, exceptând ultimul minut de joc. Spania a preluat conducerea pentru prima dată la 40-38, scor cu care s-a şi încheiat prima jumătate.

Ibericele au avut avantaj, de cele mai multe ori minim, din ultimul minut al primei reprize şi până la jumătatea secvenţei decisive. Apoi, Croaţia a înscris de două ori consecutiv din acţiune pentru a prelua conducerea, scor 63-61. Interesant este că ex-iugoslavele au izbutit un parţial de 10-0 în acea perioadă, pentru a se distanţa la şase lungimi pe tabela de marcaj. În ultimul minut de joc s-au marcat nu mai puţin de 18 puncte, dar Croaţia a avut resursele necesare pentru a termina meciul în calitate de învingătoare.

Spania a demonstrat că se poate pierde un meci în condiţiile următoare:

Croaţia a mai precisă la aruncările din acţiune, având cu 11 procente peste adversar. Deşi a recuperat mai mult (45-38), Croaţia a aruncat de 21 ori mai puţin din acţiune decât Spania. Ibericele au avut 15 recuperări ofensive şi au beneficiat de 24 posesii pierdute de adversar, în condiţiile în care ele au irosit doar 11 acţiuni ofensive în această manieră.

Sandra Mandir (foto) a reuşit 24 puncte, 7 recuperări şi 3 pase decisive, Jelena Ivezic a adăugat 15 puncte şi 8 recuperări, iar Luca Ivankovic a terminat cu 12 puncte pentru Croaţia.

Lipsită şi de această dată de Amaya Valdemoro, accidentată din primul meci de la europeanul polonez, Spania a beneficiat de 19 puncte, 7 recuperări şi 3 pase decisive din partea Laiei Palau, 17 puncte şi 8 recuperări de la Lucila Pascua, respectiv 13 puncte de la Elisa Aguilar.

Atât Croaţia, cât şi Spania au obţinut câte două victorii şi trei înfrângeri în Grupa F. Departajarea se face pe baza rezultatului direct, care este, aşadar, favorabil ex-iugoslavelor.

Remarcabil este faptul că echipa Croaţiei a început acest turneu cu o severă corecţie, încasată din partea campioanei continentale Franţa, la o diferenţă finală de 46 puncte.

Aşadar, Spania rămâne în afara podiumului la Campionatul European feminin pentru prima dată după ediţia din anul 1999. Ca şi o coincidenţă, acea ediţie s-a desfăşurat tot în Polonia.

În urma acestui rezultat se cunoaşte ordinea locurilor 3-6 în Grupa F. Astfel, Franţa se clasează pe locul 3, Croaţia pe 4, Spania este a 5-a, iar Polonia ultima. Şefia grupei va fi stabilită în ultimul meci al zilei, cel dintre Muntengreu, neînvinsă la acest turneu, şi Letonia, posesoare a unui bilanţ de trei victorii şi o înfrângere în grupa principală.