Campionatul European feminin 2011. Turcia produce surpriza în cea de-a doua semifinală

02.07.2011

Turcia este cea de-a doua finalistă a Campionatului European de baschet feminin - ediţia 2011, eveniment desfăşurat în Polonia. Echipa naţională a Semilunei a trecut de Franţa, campioana în exerciţiu, la capătul unei partide cu o repriză de prelungiri. Rezultatul final a fost de 68-62.

Turcia a avut iniţiativa pe tabela de marcaj încă de la începutul jocului şi a terminat secvenţa inaugurală cu un minim avantaj pe tabela de marcaj, scor 16-15. Diferenţa a crescut pe parcursul secvenţei a doua, la capătul căreia scorul era 38-31.

Franţa a reuşit o apărare extrem de eficientă în partea a doua, dar nu a izbutit să reducă din handicap în cadrul secvenţei a 3-a. De fapt diferenţa a rămas intactă la terminarea acestui intereval, tabela de marcaj indicând scorul de 49-42. Naţionala Hexagonului a reuşit un parţial de 12-4 în primele şapte minute ale sfertului decisiv pentru a prelua conducerea iar apoi Turcia a replicat cu două coşuri consecutive fără replică pentru a se distanţa la patru puncte. Franţa nu a renunţat răspunzând cu două coşuri de trei puncte şi scorul devenea 60-58 la intrarea în ultimul minut al timpului regulamentat. Turcia a înscris un coş de două puncte cu 44 secunde înainte de final pentru a stabili rezultatul de 60-60 la epuizarea timpului efectiv de joc.

Emilie Gomis a înscris primul coş din acţiune al reprizei suplimentare, însă Franţa nu a mai înscris niciun punct în ultimele 3 minute şi 45 de secunde din repriza de prelungiri. În schimb, Turcia a înscris câte o dată de la trei şi două puncte, precum şi două aruncări libere pentru a stabili rezultatul final de 68-62 şi totodată pentru a consemna o uriaşă surpriză.

Nevin Nevlin (foto 2) a avut 23 puncte şi 8 recuperări, Nevriye Yilmaz a adăugat 17 puncte şi 11 recuperări, iar Birsel Vardarli (foto 1) a adăugat 14 puncte, 5 pase decisive şi 5 intercepţii.

În replică, Emilie Gomis a bifat 24 puncte şi 9 recuperări, iar Edwige Lawson a terminat cu 12 puncte, 4 recuperări şi 4 pase decisive pentru Franţa.

Turcia se califică în premieră în finala unui campionat continental de baschet feminin. Naţionala Semilunei nu a cucerit nicio medalie la primele 32 de ediţii ale Campionatului European.

În ultimul act se vor întâlni, aşadar, Rusia şi Turcia. Partida se va desfăşura duminică (03.07), cu începăere de la orele 21:30, la Lodz. Cele două echipe s-a întâlnit de trei ori la turneul final al Campionatului European, victoria aparţinând de fiecare dată Rusiei. De fapt, cele două protagoniste ale finalei s-au confruntat deja o dată la actuala ediţie, ex-sovieticele impunându-se cu scorul de 80-65, în grupa preliminară. Precedentele confruntări directe datează de la ediţiile din anii 2005 şi 2009.

În finala mică, Franţa se va confrunta cu Cehia.