Campionatul European U20 feminin. Lituania se impune împotriva Turciei

08.07.2011

Echipa naţională a Lituaniei a depăşit Turcia cu scorul de 64-57 într-un meci contând pentru Grupa B din faza preliminară a Campionatului European de tineret (U20) feminin din Serbia.

Balticele s-au detaşat pe parcursul sferturilor 2 şi 3, după ce primul act s-a încheiat nedecis, scor 15-15. Lituania a înscris 37 puncte şi a încasat doar 27 între minutele 11-30. Turcia a echilibrat situaţia pe parcursul sfertului decisiv, dar nu a pus la îndoială superioritatea Lituaniei.

Monika Grigalauskyte a avut 17 puncte şi 16 recuperări, Inesa Visgaudaite a adîigat 16 puncte şi 5 recuperări, iar Santa Okockyte a terminat cu 15 puncte şi 6 recuperări dar şi cu 6 posesii pierdute pentru Lituania.

Ex-sovieticele şi-au spulberat adversarele la recuperări, raportul fiind de 60-38. De fapt Lituania a totalizat 22 recuperări ofensive, acest aspect cântărind probabil în mod decisiv. Turcia a avut 46% la aruncările de două puncte şi a avut cu cinci procente mai mult la aruncările din acţiune decât Lituania.

În replică, Ozge Yavas a avut 16 puncte şi 6 recuperări dar a pierdut posesia mingii de 8 ori. Ayse Cora a adăugat 13 puncte pentru Turcia.

Atât Lituania, cât şi Turcia au câte o victorie şi o înfrângere în configuraţia Grupei B. România joacă cu principalul cap de serie al grupei, Rusia, în această seară cu începere de la orele 19:15.