Campionatul Mondial U19 masculin. Croaţia a administrat prima înfrângere pentru S.U.A.

Adrian Micinic

06.07.2011

Croaţia a întrerupt seria impecabilă a Statelor Unite ale Americii  la Campionatul Mondial U19 masculin, în desfăşurare în Letonia. Rezultatul final al partidei, care a avut loc la Riga, a fost de 87-85.

Ex-iugoslavii au câştigat primele trei secvenţe, scor 25-24, 21-19 şi 24-18, pentru ca americanii să recupereze pe parcursul ultimelor zece minute, actul decisiv fiind adjudecat de aceştia cu 24-17.

Toni Katic a avut 21 puncte şi 4 pase decisive, Boris Barac a adăugat 18 puncte şi 7 recuperări, iar Dario Saric a terminat cu 17 puncte, 8 recuperări şi 4 intercepţii pentru formaţia învingătoare.

În replică, Jeremy Lamb a avut 25 puncte şi 5 recuperări, Patric Young a adăugat 15 puncte şi 8 recuperări, iar Joe Jackson a terminat cu 14 puncte, 4 pase decisive şi 6 posesii pierdute pentru naţionala S.U.A.

Acesta e primul eşec al americanilor, care şi-au asigurat prima poziţie în Grupa F încă de ieri, după desfăşurarea meciurilor din penultima etapă, când nord-americanii au depăşit Lituania la prelungiri.

În cadrul ultimei etape, Lituania a depăşit Egiptul cu 78-59, iar Serbia s-a impus cu scorul de 94-73.

Astfel, Statele Unite termină Grupa F cu cinci victorii şi o înfrângere, iar locurile 2-4 au fost ocupate în ordine de Croaţia, Lituania şi Serbia, toate cu câte patru victorii şi două înfrângeri, fiecare calificându-se în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

În cealaltă grupă, Australia a surclasat Polonia cu scorul de 72-52, într-un meci care a decis soarte primei poziţii în grupă.

Formaţia de la Antipozi a avut cinci victorii şi o singură înfrângere. Polonia are patru victorii şi două înfrângeri, dar nu are garantat locul al doilea până la terminarea fazei a doua. O eventuală victorie a Braziliei în ultimul meci ar asigura acestei echipe locul 2 în grupă. În schimb, un eventual eşec ar elimina Brazilia din cursa pentru medalii. Astfel, un calcul simplu ne arată că Brazilia se va clasa pe locul 2 dacă învinge şi locul 5 dacă pierde.

Argentina, adversarul Braziliei din această seară este calificată deja în sferturile de finală, datorită avantajului obţinut în faţa Rusiei ca urmare a victoriei din confruntarea directă.