Campionatul Mondial U19 masculin. Croaţia depăşeşte şi Canada

02.07.2011

Echipa naţională a Croaţiei a repurtat cea de-a doua victorie importantă la Campionatul Mondial U19 masculin din Letonia. Ex-iugoslavii au trecut de Canada cu scorul de 88-84.

Meciul a fost extrem de echilibrat şi a avut parte de răsturnări de situaţia pe tabela de marcaj în special pe parcursul reprizei a doua. Croaţia a înscris 26 de puncte în actul de încheiere pentru a răsturna o situaţia defavorabilă pe tabela de marcaj, reuşind să bifeze a doua victorie în tot atâtea zile.

Mario Hezonja (foto) a înscris 21 puncte, Boris Barac a adăugat 18 puncte şi 16 recuperări, iar Dario Saric a contribuit cu 14 puncte şi 13 recuperări pentru Croaţia. În replică, Kevin Pangos a reuşit 19 puncte, 5 pase decisive şi 4 recuperări, iar Dyshawn Pierre a totalizat 16 puncte şi 11 recuperări pentru Canada.

Jonas Valanciunas a avut 11/11 la aruncările din acţiune şi 3/3 la linia de pedeapsă pentru 25 puncte şi 17 recuperări în doar 19 minute de joc în victoria Lituaniei, scor 117-64, asupra Coreei de Sud.

Ţara gazdă, Letonia, a beneficiat de 22 puncte şi 5 recuperări din partea opţiunii cu numărul 42 din NBA Draft-ul 2011, Davis Bertans (foto 2), în victoria, scor 78-68 asupra Australiei.

Brazilia a depăşit cea mai tânără echipă a mondialului U19 din acest an, Polonia. Europenii, care au jucat finala Campionatului Mondial U17 din urmă cu un an, au fost depăşiţi cu scorul de 79-70. De remarcat că Polonia nu are niciun jucător născut în anul 1992 la acest eveniment!

Egipt a furnizat surpriza zilei, reuşind să depăşească formaţia similară a Chinei cu scorul de 100-96 la capătul unui meci ce a avut nevoie de două reprize de prelungiri. Pe fondul acestui rezultat africanii sunt calificaţi în faza a doua a competiţiei.

Sâmbătă (02.07), sunt programate meciurile ultimei runde din faza preliminară.