Campionatul Mondial U19 masculin. Rusia ucide S.U.A. de la trei puncte

08.07.2011

Rusia a depăşit reprezentativa Statelor Unite ale Americii, scor 79-74, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial U19 masculin - ediţia 2011, de la Riga. Acest rezultat coincide cu cea mai mare surpriză de la acest eveniment şi totodată întrerupe dominaţia americanilor în baschetul mondial la nivel de echipe naţionale.

Est-europenii au controlat situaţia pe tabela de marcaj de la început, marcând 25 de puncte pe parcursul primului act pentru a se desprinde la şapte lungimi. În actul al doilea defensiva a ajutat Rusia să se detaşeze la zece puncte pe tabela de marcaj, scor 40-30, înregistrat la jumătatea meciului.
Rusia a înscris opt coşuri de la distanţă în prima repriză în vreme ce S.U.A. nu a izbutit să înscrie deloc din spatele semicercului.

În debutul reprizei secunde situaţia părea să revină la normal, echipa S.U.A. reuşind să-şi impună jocul atât pe faza ofensivă cât şi în apărare. Americanii au mizat pe factorul fizic, reuşind să controleze ritmul jocului şi în pofida impreciziei de la semidistanţă şi distanţă a izbutit să pună puncte pe tabela de marcaj. Astfel, situaţia a suferit modificări radicale, scorul la intrarea în sfertul decisiv fiind favorabil americanilor cu 53-52.
Pe parcursul ultimelor zece minute de joc echipa Rusiei a executat excelent acţiunile de atac, marcând 27 de puncte pentru a reveni la conducere şi a se impune la cinci lungimi. Vladislav Trushkin a înscris 14 puncte în ultimele zece minute ale confruntării.

Rusia a terminat partida cu 12 coşuri de trei puncte transformate din totalul de 29 astfel de execuţii, adică un procentaj de peste 41%. În schimb, americanii nu au înscris nici măcar o aruncare din totalul de nouă încercări.

Dmitry Kugalin a avut 21 puncte şi 12 recuperări, Vladislav Trushkin adăugând 19 puncte, în vreme ce Sergey Karasev a terminat cu 17 puncte pentru învingători.

De cealaltă parte, Jeremy Lamb a avut 21 puncte şi 5 recuperări, Joe Jackson a adăugat 14 puncte, iar Meyers Leonard a terminat cu 13 puncte.

Echipa S.U.A. pierde pentru a doua oară consecutiv, după eşecul suferit pe mâna Croaţiei în ultimul meci din grupa principală. Acea înfrângere a echipei americane a trecut prea puţin observă în condiţiile în care această formaţie îşi asigurase locul 1 în grupă înaintea ultimei runde de meciuri. De altfel şi ultimul succes al nord-americanilor, scor 107-105, asupra Lituaniei, a fost obţinut la prelungiri.

Astfel se sfârşeşte supremaţia Statelor Unite ale Americii asupra competiţiilor mondiale la toate categoriile de vârstă. Americanii deţin titlul mondial U17, cucerit în urmă cu un an, pe cel U19 cucert în 2009 îl vor păstra până duminică, precum şi pe cel de seniori, obţinut în vara trecută.

Rusia întâlneşte Lituania, cealaltă mare favorită a mondialului din acest an, în semifinalele competiţiei. Această confruntare va avea loc sâmbătă (09.07).