Continuitatea la nivelul lotului nu dă roade pentru Anadolu Efes

Anadolu Efes traversează o perioadă dificilă în Euroligă. Gruparea din Istanbul a ajuns la a 4-a înfrângere consecutivă în cea mai puternică competiție din Europa și are un bilanț negativ după primele 15 etape ale sezonului competițional 2020/2021.

Cu Ergin Ataman la timonă, Anadolu Efes a mizat pe continuitate la nivelul lotului de jucători. Echipa are exact aceeași componență din sezonul precedent, când domina autoritar Euroligă, până în momentul în care totul s-a oprit din cauza pandemiei de coronavirus. Totuși, Anadolu Efes și-a pierdut acum strălucirea. În ultimele patru jocuri din Euroligă, Efes a cedat clar în fața lui CSKA Moscova și a Baskoniei și a pierdut la o posesie meciurile cu Olimpia Milano și Valencia.

Shane Larkin este departe de forma care l-a consacrat în Euroligă. Cel mai important jucător al turcilor nu se regăsește, după ce a revenit în urma unei accidentări care l-a ținut departe de parchet. De exemplu, în meciul de ieri seară, 18 decembrie, cu Olimpia Milano, Larkin a evoluat 15 minute, timp în care și-a trecut în cont 4 puncte, o pasă decisivă, 2 intercepții și 2 turnovers. Impactul său a fost inexistent, iar după două faulturi făcute în startul sfertului patru a fost retras pe bancă, de unde a văzut restul meciului, pe care l-a încheiat cu 2 la eficiență.

Chimia din teren nu s-a văzut la ultimul meci al lui Anadolu. Turcii au comis 21 de turnovers în partida cu Olimpia Milano, o cifră extrem de mare pentru o echipă care este obișnuită să joace împreună. Campion la mingi pierdute a fost Vasilije Micic cu 6, Moermann a avut 3 iar alți patru jucători câte două. A existat și un lucru îmbucurător la meciul de aseară. Anadolu a revenit în meci după ce la pauză era condusă la 15 lungimi. Un parțial de 21-6 în sfertul a echilibrat balanța. Totuși turcii au marcat doar 2 puncte în ultimele patru minute ale meciului și astfel au facilitat victoria Olimpiei Milano, scor 72-69.

Un alibi pentru Anadolu, care chiar dacă a mers pe continuitate, este că a avut mereu jucători indisponibili în prima parte a sezonului. Larkin nu a fost disponibil încă din start, după care, rând pe rând, Dunston, Pleiss, Beaubois, Sanli și Simon au absentat pentru Ergin Ataman. Aceasta poate fi explicația pentru parcursul modest al echipei, care domina în stagiunea trecută Euroliga. Rămâne de văzut dacă continuitatea la nivelul lotului de jucători o va ajuta pe Anadolu Efes să revină din această perioadă dificilă. Ratarea playoff-ului pentru echipa care a jucat finala competiției acum două sezoane și care conducea sezonul regulat precedent, ar fi un real dezastru.

Anadolu Efes trebuie să-și revină rapid pentru că în următarele două jocuri va da pe FC Barcelona și Real Madrid. Turcii se află în acest moment pe poziția a 10-a a clasamentului cu 7 victorii și 8 înfrângeri.

*foto: euroleague.net