CSKA Moscova devine lider solitar în Euroligă

CSKA Moscova a bifat a 10-a victorie consecutivă în Euroligă și a devenit lider în cea mai puternică competiție a Europei. Trupa lui Itoudis a trecut fără probleme pe teren propriu de Zenit Sankt Petersburg cu scorul 83-65, într-un meci disputat ieri, 18 decembrie, care a contat pentru etapa a 15-a.

Cu Mike James din nouă în mare formă, CSKA s-a aflat în controlul deplin al partidei și a câștigat fiecare sfert. Fundașul american a terminat partida cu 20 de puncte, 7 pase decisive și 6 recuperări. Milutinov a înregistrat un double-double, 13 puncte și 13 recuperări. Alți trei jucători au terminat în double-digits pentru CSKA, Hillard – 13 puncte, Clyburn – 11 și Shengelia – 10.

Kevin Pangos a fost principalul remarcat de la oaspeți cu 14 puncte. KC Rivers și Alex Poythress au adăugat câte 12 fiecare.

Barcelona a cedat pe teren propriu partida cu Maccabi Tel Aviv și a predat șefia clasamentului din Euroligă. Catalanii au pierdut la limită, scor 68-67, după ce în ultimele trei minute și jumătate ale sfertului trei nu au marcat deloc.

Dragan Bender a fost omul meciului cu 15 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă. Tyler Dorsey a adăugat 14 puncte iar Bryant și Hunter câte 10 fiecare.

Cory Higgins a reușit 16 puncte pentru Barca iar Nikola Mirotic a înregistrat un double-double, 12 puncte și 10 recuperări.

În urma acestor rezultate CSKA Moscova a preluat șefia clasamentului în Euroligă cu 12 victorii și 3 înfrângeri, în timp ce Barcelona rămâne pe poziția secundă cu 11 victorii și 4 înfrângeri.