CSM Oradea pierde partida cu Tsmoki Minsk

Campioana Belarusului, Tsmoki Minsk, învinge campioana României, CSM Oradea, cu scorul de 89 la 73, într-un meci important pentru economia Grupei J din FIBA Europe Cup.

Comisar și arbitri delegați

Partida a fost oficiată de Slijic Goran (Austria), Jovanic Bojan (Bosnia) și Pitsilkas Vasileios (Grecia), sub supravegherea comisarului ceh Paulik Robert.

Desfășurarea meciului

Cele două formații au început destul de ezitant partidă, însă după primele 5 minute ale primului sfert și-au găsit ritmul. După 10 minute de joc tabela din Arena Antonio Alexe arăta scorul de 21 la 17 în favoarea echipei oaspete, după un coș în ultima secundă semnat de Aaron Brousard.

În debutul sfertului secund, Tsmoki Minsk a avut șansa să se distanțeze la peste 10 puncte, însă Sean Barnette a ieșit la rampă, atât ofensiv cât și defensiv. În ciuda prestației lui Barnette, echipa din Belarus a reușit totuși să se distanțeze la 13 puncte, datorită fundașului american Rob Lowery, un jucător cu o calitate individuală impresionantă. Diferența s-a menținut până la pauza mare, când echipa din Belarus conducea cu scorul de 46 la 34.

CSM Oradea a câștigat sfertul trei cu scorul de 22 la 18, astfel campioana României intra cu un dezavantaj de 8 puncte în sfertul decisiv, 64 la 56.

Sean Barnette și-a continuat evoluția bună și a reușit 6 puncte consecutive, după care a obținut un fault în atac, însă același Rob Lowery a refăcut diferența de peste 10 puncte, 75 -64, cu doar 4 minute rămase din partidă. Barnette a părăsit terenul cu 5 greșeli personale și Gavrilovic, de la linia de liber, îi duce pe Minsk la 13 puncte avans, cu mai puțin de 2 minute rămase din partidă. Tsmoki Minsk a învins CSM Oradea cu scorul de 89 la 73.

Cheia meciului

În opinia mea, echipa antrenată de Cristian Achim a permis prea multe aruncări necontestate de la mare distanță, în special în prima parte a partidei, când, la un moment dat, bielorușii aveau un procentaj de 64% cu 7 reușite din 11 încercări. Principalul responsabil pentru aceasta situație a fost Rob Lowrey, jucător care a obligat apărarea lui CSM Oradea să strângă, lăsând în multe rânduri jucători liberi pe semicerc.

Fazele meciului

Cu 3 minute și 20 de secunde rămase până la pauza mare, Giordan Watson fură o minge, scapă pe contraatac și îi pasează lui Kris Richard care finalizează printr-un alley-oop extrem de spectaculos.

Vom reveni cu material video.

Principalii realizatori

Sean Barnette a fost cel mai bun marcator al campioanei României cu 16 puncte, acesta a fost secondat de Giordan Watson cu 14 puncte și de Aaron Brousard cu 13 puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive.

Rob Lowery a fost cel mai bun jucător al partidei, americanul formației din Belarus a terminat partida cu 21 de puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive.