Declarații Dan Fleșeriu și Marquis Addison după înfrângerea cu Besiktas

BC CSU Sibiu a pierdut partida cu Besiktas Istanbul, scor 90-81 și este obligată să câștige ultima partidă din faza grupelor, cea cu CSM Oradea, pentru a-și asigura în proporție de 100% accederea în fazele superioare ale FIBA Europe Cup.

Dan Fleșeriu și Marquis Addison au concluzionat înfrângerea de pe terenul formației din Turcia, dar au vorbit și despre meciul care poate decide soarta calificării.

Am jucat mult prea moale și mult prea tensionați ca să merităm victoria. Era o șansă istorică pentru noi să ne calificăm în faza următoare, din păcate nu am abordat meciul corect, acesta este principalul lucru...Besiktas a vrut să arate că înfrângerea cu Oradea nu îi reprezintă și au jucat senzațional, au marcat foarte bine de trei puncte în prima parte a jocului, iar în sfertul trei...pur și simplu ne-au măcelărit.  A fost extrem de greu să îl apărăm pe pivotul lor (Alperen Sengun), nu am reușit să scoatem nici faulturi la el, dar mai avem un meci și sperăm că vom juca mai bine și vom veni acasă cu o calificare, a declarat antrenorul principal al sibienilor.

Am jucat câteva minute de baschet de calitate, dar nu am jucat 40 de minute. Nu știu dacă suntem obosiți, dar nu există scuze pentru modul în care am jucat în sfertul trei...Totuși, am reușit reducem din dificit și să pierdem la mai puțin de 10 puncte. Trebuie să dăm totul mâine, nu avem mult timp de recuperare, aproximativ 18 ore, dar suntem motivați să reușim și să obținem calificarea, a completat Marquis Addison.

Partida decisivă dintre CSM Oradea și BC CSU Sibiu va avea loc astăzi, 29 ianuarie, de la ora 14:00 și la fel partidelor precedente va fi transmisă în direct pe canalul oficial de Youtube al FIBA.