CN U13 - Componența și locul de desfășurare al grupelor din cadrul Turneul 2
4 ani în urmăAndra Mandache, înaintea meciului din EuroCup: „În campionat nu au posibilitatea să-și folosească toate străinele”
4 ani în urmăBCM U Pitești câștigă a doua partidă consecutivă în propria arenă
4 ani în urmăSCM Timișoara, victorie categorică împotriva lui CSM Târgu Jiu
4 ani în urmăBC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani
4 ani în urmă
Cel de-al doilea meci din semifinalele Eurocup s-a jucat în Spania, acolo unde Valencia Basket a pierdut în fața lui Lokomotiv Kuban, scor 87-97. Formația din Krasnodar pleacă cu prima șansă în returul de săptămâna viitoare.
Rușii s-au distanțat încă din prima repriză, la finalul căreia aveau un avantaj de 8 puncte (29-21). Formația din Valencia a dat semne de revenire în sfertul al doilea, dar Kuban a rămas la conducere (45-43). Spaniolii au trecut în avantaj pentru scurt timp în partea a treia a meciului (50-49), dar situația s-a schimbat radical până la finalul reprizei. Cu 12 minute înainte de final, echipa din Rusia conducea cu 76 la 58. Valencia a avut o serie de 14-0 în ultimul sfert, revenind la doar 4 puncte cu 1 minut înainte de final (87-91). Spaniolii nu au știut să profite de oportunitate, iar cei de la Kuban au înscris de 2 ori de la 3 puncte, încheind tabela de marcaj la 97-87.
Simas Jasaitis a fost principalul marcator pentru ruși. El a înscris 23 de puncte, la care a adăugat 8 recuperări și 4 interceptări. Derrick Brown a marcat 19 puncte, iar Mantas Kalnietis, 17.
Top-scorer-ul meciului a fost, în schimb, Justin Doelmann de la Valencia. Americanul a înscris 28 de puncte. Pentru spanioli s-a remarcat și Bojan Dublevic, cu 21 de puncte.
În urma acestei victorii, Kuban ia o opțiune serioasă la calificare. Echipa din Rusia va juca meciul decisiv pe teren propriu și va încerca să-și apere avantajul de 10 puncte pentru a se califica în finală.
Următoarea manșă a semifinalelor se va disputa pe 27 de martie, iar actul final al competiției va avea loc la Charlelroi (Belgia) pe 13 aprilie. Câștigătoarea EuroCup va obține un wildcard de participare în următoarea ediție a Euroligii.
Foto: eurocupbasketball.com
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!