Meci cu două reprize de prelungiri în Euroligă. Video

Valencia a trecut de CSKA Moscova, scor 105-103, la capătul unei partide care a avut nevoie de două reprize suplimentare.

Confruntarea a fost una extrem de echilibrată și a consemnat opt schimbări de lider doar în cele două reprize de prelungiri.

În ciuda performanței de excepție reușite de conducătorul de joc al lui CSKA, Mike James, care a încheiat partida cu 37 de puncte și 7 pase decisive, eroii partidei au fost Mike Tobey și Nikola Kalinic. Tobey a înscris coșul care a trimis partida în prelungiri și l-a blocat pe James în ultima acțiune a timpului regulamentar de joc, în timp ce Kalinic a înscris ultimul coș al partidei dintr-o recuperare ofensivă.

Klemen Prepelic și Nikola Kalinic au terminat partida cu 22 de puncte pentru învingători. Cei doi jucători au fost secondați de Martin Hermanssonn cu 17 puncte, respectiv Bojan Dubljevic cu 14 puncte, 12 recuperări.

După cum spuneam, în condițiile în care moscoviții au fost lipsiți de Will Clyburn, Tornike Shengelia și Nikola Milutinov, Mike James a dus greul pentru CSKA, americanul a fost ajutat pe partea ofensivă de Johannes Voigtmann cu 19 puncte și de Nikita Kurbanov cu 17 puncte.

În cealaltă partidă din etapa a 24-a a Euroligii disputată pe data de 4 februarie, Anadolu Efes s-a impus pe terenul lui FC Barcelona cu scorul de 88 la 86 la capătul unei partide cu un final pe muchie de cuțit, dar în care turcii au condus pe tabelă toate cele 40 de minute de joc.

*foto: euroleague.net