Real Madrid câștigă pe terenul lui Panathinaikos după două reprize de prelungiri

Real Madrid a câștigat pe terenul lui Panathinaikos Atena, 97-93, la capătul unei partide care a avut nevoie de două reprize suplimentare.

Sergio Llull a egalat situația la 69, după o recuperare ofensivă și a trimis partida în prelungiri.

În prima repriză de prelungiri cele două echipe au mers din nou cap la cap, astfel, la finalul primelor 5 minute suplimentare scorul era 79-79. Finalul de meci i-a aparținut lui Alberto Abalde, care cu 19 puncte, 6 pase decsive și 4 recuperări și un indice la eficiența de 24 de unități a reușit cea mai bună prestație din carieră la nivel de Euroligă.

Edy Tavares a fost cel mai bun realizator al învingătorilor cu 20 puncte și 14 recuperări, Anthony Randolph a adăugat 18 puncte, în timp ce  Trey Thompkins a încheiat meciul cu 12 puncte, 4 recuperări. Din tabăra lui Panathinaikos, Nemanja Nedovic s-a făcut remarcat cu 27 puncte, iar Ioannis Papapetrou cu 18 puncte și 7 recuperări.

În urma acestui rezultat, Real Madrid urcă pe locul 4, cu un record de 9 victorii și 5 înfrângeri, în timp ce Panathinaikos ajunge la 4-9 la general și se situează în subsolul clasamentului.

*foto: euroleague.net