Real Madrid trece clar pe teren propriu de Maccabi Tel Aviv

Real Madrid și-a respectat statutul de favorite în meciul din etapa a 9-a din Euroligă cu Maccabi Tel Aviv. Echipa lui Pablo Laso a câștigat fără mari emoții meciul jucat pe teren propriu, scor 79-63, și a ajuns la 5 victorii în 9 meciuri jucate în acest sezon.

Real Madrid a început ca din pușcă meciul de pe teren propriu cu israelienii și a câștigat primul sfert cu 29-18. Maccabi a echilibrat lucrurile în sfertul secund dar diferență avea să mai crească până la pauză, 45-32 pentru „Los Blancos”. La reluarea jocului, Maccabi a forțat revenirea dar nu s-a putut apropia mai mult de două posesii pe tabelă iar până la finalul sfertului trei, Real Madrid își refăcea avantajul 62-50. Ultimul sfert a fost unul fără istoric, Real și-a mărit și mai mult ecartul și s-a impus la final cu scorul de 79-63.

Gabriel Deck a fost cel mai bun jucător al meciului cu 16 puncte și 6 recuperări. Anthony Randolph a contribuit cu 15 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Walter Tavares și Sergio Llull au marcat fiecare câte 10 puncte.

Scottie Wilbekin a fost principalul remarcat al lui Maccabi cu 18 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive. Ante Zizic a înregistrat un double-double, 14 puncte și 10 recuperări.