Sepsi SIC ratează calificarea în optimile EuroCup după o victorie la opt puncte cu Artego

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus în deplasare cu Artego Bydgoszcz, 71-79, în primul tur al play-off-ului din EuroCup, dar nu reușește să avanseze în optimi după 141-140 la general pentru poloneze. În tur, covăsnencele au cedat acasă cu scorul de 61-70.

Sepsi începe hotărâtă partida și merge la 4-9 după aproape trei minute, însă oaspetele se apropie la 2 lungimi prin O’Neill, 7-9. Krisi Givens nu se lasă mai prejos și înscrie pentru 7-11 și 9-15. Gazdele nu cedează ușor și refac din nou diferența de 2 puncte, 13-15. Kiesel egalează la 17 pentru poloneze, iar Godri-Părău înscrie de lângă panou pentru 17-19. La sfârșitul primului act, româncele aveau un avantaj de un singur punct, 18-19.

În sfertul al doilea, Artego reușește din nou egalarea, 22-22, însă din acel moment formația din Sfântu Gheorghe preia controlul jocului. Butler înscrie pentru 22-24 iar oaspetele se distanțează ulterior la 23-34, seria acestora fiind întreruptă de Miedzik cu un coș de la mare distanță, 26-34. Andra Mandache mai pune două puncte pe tabelă, 26-36, și înscrie peste mai puțin de un minut și din afara semicercului pentru 28-39. Tot ea marchează din nou de la 3 puncte, 28-42, iar gazdele nu se regăsesc și irosesc atac după atac. La pauza mare tabela indica 31-48 în favoarea celor de la Sepsi.

La reluare, elevele lui Zoran Mikes își păstrează eficiența pe ambele faze și reușesc să păstreze un avantaj considerabil pe tabelă. Andra Mandache înscrie de la mare distanță pentru 42-56 cu cinci minute și jumătate rămase din sfertul trei, și o menține pe Sepsi favorită la calificarea mai departe. Gazdele au o tresărire de orgoliu și reduc din diferență, 46-56, dar Godri-Părău găsește ținta din spatele arcului de cerc, 46-59. Artego înscrie prin Pobozy din apropiere pentru a reduce ecartul la 8 puncte, scor de calificare pentru trupa din Polonia, 51-59. Miskiniene de la linia de libere duce scorul la la 55-61 și stabilește scorul după primele trei sferturi.

Sepsi nu reușește să majoreze diferența, fiind taxată de gazde care punctează pentru 57-61. Mandache înscrie de afară pentru 59-66, iar Butler transformă două libere pentru 61-68. Artego se apropie la doar un punct, 68-70, iar Zoran Mikes cere time-out. Scurta pauză a avut efectul scontat pentru oaspete, care s-au distanțat la 7 puncte prin Vucetic, 68-75. Krisi Givens reface scorul de calificare pentru Sepsi, 68-77, însă Miskiene de la Artego înscrie imediat după, 70-77. Givens înscrie ambele libere primite, 70-79, scor care ar fi dus partida în prelungiri. Artego primește la rândul său două aruncări libere, Kiesel transformă una dintre ele iar echipa din Polonia pierde la o diferență de 8 puncte, 71-79, și avansează în optimile de finală din EuroCup.

Andra Mandache a fost cea mai bună marcatoare a meciului cu 26 de puncte, în timp ce Laura Miskiniene a fost lidera polonezelor la acest capitol cu 24 de puncte marcate.

*Foto: Sepsi SIC Facebook