Steaua Roșie Belgrad câștigă pe terenul lui Olimpia Milano. Video

Steaua Roșie Belgrad a învins pe terenul lui Olimpia Milano, scor 87-79, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a Euroligii.

Italienii au început mai bine partida, însă sârbii au trecut la cârma partidei în sfertul secund, sfert pe care l-au adjudecat cu scorul de 30 la 21. Olimpia a încercat să revină în joc, însă jucătorii de la Steaua Roșie au gestionat foarte bine avantajul construit.

De altfel, un rol important în această victoria l-a avut conducătorul de joc Corey Walden, care a înscris 11 puncte în actul decisiv.

Jordan Loyd a fost cel mai bun marcator al partidei cu 17 puncte și 5 pase decisive, Corey Walden a înscris 15 puncte, iar un alt american al echipei din Serbia, Johnny O'Bryant, a trecut la rândul său de borna celor 10 puncte și a încheiat partida cu 11 puncte și 4 recuperări.

De la Olimpia Milano s-au remarcat Vladimir Micov cu 13 puncte, Sergio Rodriguez cu 11 puncte și 5 puncte și Zach Leday cu 11 puncte.

În urma acestui rezultate, Steaua Roșie ajunge la 4-5 la general, în timp ce Olimpia Milano înregistrează un bilanț de 3-3.

*foto: euroleague.net