CN U13 - Componența și locul de desfășurare al grupelor din cadrul Turneul 2
4 ani în urmăAndra Mandache, înaintea meciului din EuroCup: „În campionat nu au posibilitatea să-și folosească toate străinele”
4 ani în urmăBCM U Pitești câștigă a doua partidă consecutivă în propria arenă
4 ani în urmăSCM Timișoara, victorie categorică împotriva lui CSM Târgu Jiu
4 ani în urmăBC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani
4 ani în urmăA mai rămas o singură zi până la startul noului sezon al Euroligii și cele mai bune echipe din Europa sunt pregătite. În această vară au avut loc numeroase mutări spectaculoase și o serie de jucători din NBA au decis să își continue cariera în Euroligă.
Cu această ocazie, am decis să facem un top al celor mai importanți cinci jucători din NBA care au trecut în Europa.
5. Omri Casspi (Maccabi Tel Aviv)
Baschetbalistul israelian și-a început cariera la Maccabi Tel Aviv, în 2005, și, după patru ani, a ajuns în NBA, la Sacramento Kings. A urmat o lungă incursiune pe la mai multe formații, Casspi jucând, de-a lungul carierei, pentru Cleveland Cavaliers, Houston Rockets, New Orleans Pelicans, Minnesota Timberwolves, Golden State Warriors și Memphis Grizzlies.
În cele zece sezoane din NBA, noul jucător al lui Maccabi Tel Aviv a evoluat în 588 de partide, având medii de 7.9 puncte, 4 recuperări și 1.1 pase decisive.
4. Jonas Jerebko (Khimki Moscova)
În 2009, Jonas Jerebko era draftat de către Detroit Pistons, devenind doar al doilea suedez din istorie care ajunge în NBA. Acesta s-a acomodat rapid cu „Motor City” și a rămas timp de șase ani la echipa din Michigan. În 2015, Jerebko a plecat la Boston Celtics, apoi a jucat un sezon la Utah Jazz și unul la Golden State Warriors.
În 635 de meciuri, baschetbalistul de 32 de ani a înregistrat următoarele statistici: 6.2 puncte, 4 recuperări.
3. Jimmer Fredette (Panathinaikos Atena)
Probabil cel mai bun marcator din această listă, Jimmer Fredette a intrat în NBA, în 2011, când a fost selectat de către Sacramento Kings. După experiența din California, fundașul american a mai jucat pentru Chicago Bulls și New Orleans Pelicans, înainte de a fi trimis la Westchester Knicks, echipa de G-League a lui New York Knicks.
Având tot mai puține opțiuni în liga nord-americană, Fredette a decis să plece în China, unde a jucat pentru Shanghai Sharks. Acolo, sportivul de 30 de ani și-a etalat pe deplin calitățile ofensive, reușind să atragă atenția lui Phoenix Suns. În cursul sezonului precedent, Fredette a revenit în NBA însă nu a jucat prea mult la echipa din Arizona.
În 240 de partide disputate în NBA, Fredette a adunat medii de 6 puncte, 1.4 pase decisive și 1.0 recuperări. Totuși, în liga chineză, acesta a avut niște cifre greu de crezut: 37.6 puncte, 8.2 recuperări, 4.2 pase decisive.
2. Nikola Mirotic (FC Barcelona Lassa)
Muntengreanul a debutat în baschetul mare la vârsta de 17 ani, pe vremea când evolua pentru Real Madrid. Mirotic a rămas șase sezoane la echipa din capitala Spaniei, însă, în 2014, acesta a prins un contract în NBA, la Chicago Bulls. Acolo, baschetbalistul ce măsoară o înălțime de 2m08 s-a făcut remarcat, devenind o piesă importantă și mai târziu, în lotul lui New Orleans Pelicans și Milwaukee Bucks.
În total, Nikola Mirotic a evoluat în 319 jocuri și a contabilizat următoarele statistici: 12.3 puncte, 5.9 recuperări și 1.3 pase decisive.
1. Greg Monroe (FC Bayern Munchen)
Greg Monroe este unul dintre pivoții din NBA care au avut de suferit de pe urma schimbărilor aduse de Steph Curry jocului de baschet american. Odată ce jucătorii din liga nord-americană au început să arunce tot mai mult de la distanță, baschetbaliștii înalți ce jucau conform „vechii mode” nu și-au mai găsit locul pe teren. Totuși, Monroe a rezistat nouă sezoane în NBA, jucând la șase echipe: Detroit Pistons, Milwaukee Bucks, Phoenix Suns, Boston Celtics, Toronto Raptors, Philadelphia 76ers.
De altfel, noul jucător al lui Bayern Munchen are niște medii impresionante în cele 632 de partide jucate: 13.2 puncte, 8.3 recuperări, 2.1 pase decisive și 1.1 intercepții.
Mențiuni speciale:
Wesley Johnson, Quincy Acy, Kosta Koufos, Alex Abrines, Timofey Mozgov, Shelvin Mack
Euroliga debutează joi seara (03.10) cu următoarele meciuri:
Khimki Moscova – Maccabi Tel Aviv
Panathinaikos Atena – Steaua Roșie Belgrad
Bayern Munchen – Olimpia Milano
Real Madrid – Fenerbahce Istanbul
*foto: Tom Szczerbowski/ Getty Images
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!