UCAM Murcia pierde clar primul meci după pauza internațională

UCAM Murcia, echipa la care evoluează internaționalul român Emanuel Cățe,  a pierdut clar primul meci de după pauză internațională. Echipa pregătită de Sito Alonso a cedat în Andaluzia, pe terenul lui Unicaja Malaga cu scorul de

Partida a fost controlată de echipa gazdă începând cu actul secund. UCAM Murcia a câștigat primul sfert la limită, 23-22, dar apoi a cedat în fiecare la o diferență de minim 8 puncte, astfel că la final s-a înregistrat o diferență de 21 de puncte.

Emanuel Cățe a fost utilizat doar 3 minute și jumătate de către Sito Alonso, doar în prima repriză. Pivotul român a reușit 2 puncte și 2 recuperări în scurta perioadă petrecută pe parchet.

Conor Frankamp a fost cel mai bun marcator de la UCAM Murcia cu 17 puncte, lângă care a adăugat 4 pase decisive și 3 recuperări. Augusto Lima a terminat în double-double, 15 puncte și 13 recuperări. Sadiel Rojas a contribuit cu 12 puncte.

Fernando Alonso a fost omul meciului cu 18 puncte marcate pentru Unicaja Malaga. Adam Waczynski a terminat cu 16 puncte iar Carlos Suares cu 13.

Murcia ajunge la 6 victorii și 6 înfrângeri în Liga ACB și se poziționează la mijlocul clasamentului. Unicaja are 8-4 la general și e în locurile de playoff.