CN U13 - Componența și locul de desfășurare al grupelor din cadrul Turneul 2
4 ani în urmăAndra Mandache, înaintea meciului din EuroCup: „În campionat nu au posibilitatea să-și folosească toate străinele”
4 ani în urmăBCM U Pitești câștigă a doua partidă consecutivă în propria arenă
4 ani în urmăSCM Timișoara, victorie categorică împotriva lui CSM Târgu Jiu
4 ani în urmăBC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani
4 ani în urmăBlancos de Rueda Valladolid a produs surpriza etapei a 22-a în sezonul regulat al Ligii ACB, reuşind să depăşească pe Real Madrid, scor 74-65. Meciul a avut loc la Pabellon Polideportivo Pisuerga, în prezenţa a 6.000 de spectatori.
Gazdele au practicat o defensivă foarte agresivă pe întreaga desfăşurare a partidei, în preimele zece minute de joc izbutind să profite de totala lipsă de precizie la finalizare a adversarului pentru a se desprinde la 21-9.
Madrilenii au început să recupereze, la pauză tabela de marcaj indicând un avantaj de şapte lungimi pentru Valladolid, scor 34-27.
Real a continuat să se apropie pe tabela de marcaj şi la intrarea în secvenţa finală scorul era de 53-48. Deşi se anunţa un final incendiar, Valladolid a dat dovadă de multă siguranţă, reuşind să gestioneze foarte bine avantajul pentru a se impune cu scorul de 74-65.
Diego Garcia a avut 13 puncte, Marcus Slaughter a adăugat 12 puncte, 8 recuperări şi 3 mingi câştigate, iar Jason Robinson a reuşit 10 puncte şi 6 recuperări pentru Valladolid. În replică, Sergio Rodriguez a totalizat 13 puncte şi 3 pase decisive, iar Sergio Llull a terminat cu 12 puncte şi 5 pase decisive cu 4 posesii pierdute pentru Real.
Ca urmare a acestui rezultat echipa antrenată de către Porfi Fisac se menţine pe locul 4 al clasamentului. Valladolid este revelaţia campionatului, având la ora actuală un bilanţ de 14 victorii şi 8 înfrângeri.
În schimb, Real Madrid pierde teren în faţa lui Regal FC Barcelona. Echipa din capitala Spaniei pierde pentru a doua oară consecutiv, rămâne cu 17 victorii şi 5 înfrângeri, situându-se pe locul 2 al clasamentului. Echipa lui Ettore Messina este acum la două victorii în urma catalanilor.
Podiumul este completat de către Power Electronics Valencia, care a învins în deplasare, scor 76-72, pe CAI Zaragoza. Echipa lui Svetislav Pesic a jucat fără Victor Claver (fractură) şi se pregăteşte pentru meciul decisiv din Euroliga masculină cu Fenerbahce Ulker Istanbul, din ultima etapă a fazei TOP 16.
Robertas Javtokas a avut 18 puncte, 5 recuperări, Rafa Martinez a adăugat 14 puncte, Dusko Savanovic a reuşit 13 puncte şi 4 recuperări, iar Omar Cook a terminat cu 8 puncte, 7 pase decisive, 5 mingi câştigate şi 4 recuperări. De cealaltă parte, Adam Chubb a totalizat 19 puncte şi 6 recuperări, iar Pablo Aguilar a reuşit 13 puncte şi 5 recuperări.
Valencia are 14 victorii şi 8 înfrângeri, fiind pe locul 3, iar Zaragoza coboară pe 13, cu 9 victorii şi 13 eşecuri în Liga ACB.
Foto: www.acb.com
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!